Prima paginăSport

Victorie detașată și concludentă a handbalistelor romașcane

HCM Roman a învins cu scorul 23-15 (13-6) pe CSM Ploiești, în partida din etapa a 16-a a Ligii Naționale feminină de handbal, obținând, cu aceeași ocazie, cel de al treilea succes, din tot atâtea posibile, de la începutul returului.

În urma succesului obținut duminică, 25 ianuarie, 23-15 (13-6) cu CSM Ploiești, în etapa a treia a returului Ligii Națională feminină de handbal, HCM Roman și-a consolidat poziția a cincea în clasament. Pe de altă parte, a realizat și cea de a treia victorie de la reluarea campionatului și continuă cursa de urmărire a formației clasate pe locul superior, SCM Craiova, de care o mai desparte un punct, cu mențiunea că echipa olteană nu a jucat încă în etapa a 16-a, astfel încât diferența de punctaj dintre cele două poate reveni la patru puncte, în cazul unei victorii a craiovencelor.

hcmJocul din Sala Sporturilor din Roman, de duminică, a avut în prim plan echipa pregătită de Florentin Pera și Viorel Lazăr. Carmen Stoleru și colegele sale au evoluat dezinvolt și eficient în ambele faze ale jocului, cu predilecție în apărare. Tymoshenkova a avut o prestație peste medie în poartă, având un procentaj mare în ce privește randamentul. Polocoșer, care a intrat spre final, a parat o aruncare de la 7 metri. Apărarea a funcționat ca la carte, iar în atac s-au înscris goluri spectaculoase, atât din pozițional, cât și pe contraatac. S-au strecurat și câteva greșeli, inerente și minore, fără influență asupra aspectului jocului.

Partida a început timid, cu ambele echipe extrem de precaute. După cinci minute de joc, era doar 1-0 pentru HCM și se părea că va fi un meci echilibrat și cu goluri puține. Echipa oaspete a reușit să conducă o singură dată, în minutul 8, 1-2. Acest lucru nu i-a fost deloc pe plac Anei Maria Iuganu, care a zburdat pe extrema stângă și a dus scorul la 4-3, în minutul 15, toate cele patru goluri aparținându-i, două fiind pe contraatac. După primul sfert de oră, echilibrul s-a rupt definituv. Toskovic, folosită cu predilecție în faza de atac, la schimb cu Mihalschi în apărare, a înscris de două ori, apoi Iuganu a transformat o aruncare de la 7 metri și s-a ajuns la 7-3, în minutul 20. În ultimele zece minute ale primei părți, în fața porții romașcane s-a format un zid greu de trecut, în vreme ce atacul gazdelor și-a făcut, pe măsură, datoria: 13-6 la pauză. Partea secundă a partidei a început cu recitalul căpitanului Carmen Stoleru, în ambele faze ale jocului. Ea a înscris de trei ori în interval scurt, inclusiv dintr-o aruncare splendidă, prin surprindere, de la circa 12 metri, astfel că s-a ajuns la 17-8, în minutul 38. Diferența de zece goluri, cea mai mare de pe parcursul partidei, a fost atinsă în minutul 45, 19-9. Imediat, Florentin Pera a început să facă schimbări, primele nou-intrate fiind Crap și Chitacu, fiind lăsată și Mihalschi să facă faza de atac pozițional. Ea a și înscris din aruncare de la 9 metri, când echipa sa intrase în pre-pasiv, 20-10. În ultimele zece minute au mai intrat Vîlcu, Genkova și Vartic. Cu acest prilej, Genkova a revenit pe teren, după o perioadă îndelungată de absență, timp în care s-a refăcut după o intervenție chirugicală. A vrut să înscrie în puținul timp rămas, dar a ratat. În schimb, Vartic și-a trecut numele pe lista marcatorilor cu gol peste zid, din aruncare de la 9 metri, și la scurt timp s-a încheiat și meciul, 23-15.

hcmHCM Roman: Tymoshenkova, Polocoșer – Iuganu (8 goluri, 3 din aruncări de la 7 metri), Stoleru (4), Băbeanu (4, 1 din 7 metri), Toskovic (2), Crap (2), Horobeț (1), Mihalschi (1), Vartic (1), Agrigoroaei, Chitacu, Vîlcu, Genkova.

CSM Ploiești: Șerban, Ifrim – Roman (3, 1 din 7 metri), Seiko (2), Curtean (2), Vlaskalic (2), Dinu (1), Dincu (1, din 7 metri), Ștefan (1), Preda (1, din 7 metri), Vasilescu (1), Shutska (1), Ionescu, Chiricuță, Toth, Gherman. Antrenor: Goran Kurteș.

Aruncări de la 7 metri: 5-4 (transformate: 4-3). Eliminări temporare: 4-5.

Au arbitrat: Radu Iliescu, Doru Pascu Manea (București). Observator: Zamfir Mesaroș (Baia Mare).

Lucian Micu (președintele HCM Roman): “A fost o victorie categorică a echipei nostre și felicit conducerea tehnică și jucătoarele pentru maniera în care s-au implicat. Au redemonstrat că sunt jucătoare valoroase și că au capacitate de a-și reveni după efortul din cele două deplasări legate, din campionat și din Cupa României”.

Florentin Pera (antrenor principal la HCM Roman): “Am confirmat forma bună arătată la Craiova. Ploieștiul are o echipă cu pretenție la calificarea în play-off și care dispune de un lot destul de valoros, cu patru jucătoare străine. Este o echipă ambițioasă, dar care, astăzi, nu a reușit să ne pună probleme, deoarece noi am făcut un joc foarte, foarte bun în apărare, cu puține goluri primite. Am jucat și cu mai multă exactitate în atac. Felicit fetele pentru joc și atitudine și sper din tot sufletul să arătăm aceeași consistență în continuare, să menținem apărarea la același nivel și să înregistrăm plus în atac. Jocul bun al echipei mi-a dat posibilitatea să rulez aproape tot lotul, cu două excepții: Druțu, accidentată, respectiv Cîlici, a treia pe postul de extremă stângă pe care a reintrat Genkova. Ne așteaptă un meci foarte dificil la Deva, mai ales că deplasarea este lungă. Deva s-a întărit în pauza competițională, dar forma noastră din ultimele jocuri, care ne-a permis să obținem maximum de puncte în primele trei etape ale returului, ne dă încredere și optimism pentru obținerea unui nou rezultat pozitiv”.

Alte rezultate din etapa a 16-a: HC Dunărea Brăila – CSM Unirea Slobozia 35-26 (18-13), ASC Corona 2010 Brașov – Universitatea Neptun Constanța 33-25 (14-15).

SC Mureșul Târgu Mureș – HC Zalău (s-a disputat după închiderea ediției), CSM București – Universitatea Alexandrion Cluj (s-a disputat după închiderea ediției), HCM Râmnicu Vâlcea – SCM Craiova (se va disputa marți, 27 ianuarie), HCM Baia Mare – CSM Cetate Deva (s-a disputat după închiderea ediției).