Home

SCM Petrotub a pierdut în faţa Aerostar

SCM Petrotub Roman a pierdut, 2-4 (0-1), meciul disputat în deplasare cu Aerostar Bacău, din etapa a 11-a a Ligii a treia de fotbal, seria I, deşi a controlat jocul.

Cine înscrie cele mai multe goluri, măcar cu unul mai mult decât partenera de întrecere, câştigă. Este varianta braziliană a jocului de fotbal, încă de cel puţin trei sferturi de secol. Revenind la vremurile noastre, într-un campionat al Ligii a treia din România, seria I, SCM Petrotub Roman a pierdut sâmbătă, în Bacău, cu Aerostar, în etapa a 11-a, 2-4 (0-1). Partida a fost una fără interes prea mare pentru ocuparea locului I la finalul campionatului, cu play-off, cu tot. Niciuna dintre cele două echipe implicate în meciul amintit nu trag la promovare, aşa cum a fost şi în precedentele sezoane.

Ghinionul portarului Dornescu

„După aspectul jocului, trebuia să câştigăm. Am pierdut meciul din cauza ghinionului şi a neinspiraţiei portarului Dornescu, cel care a gafat la câteva goluri. În partea secundă a jocului, am controlat, am dominat, am avut posesie superioară a mingii. Aşa a venit primul nostru gol. N-a durat mult, câteva secunde, până când Dornescu, surprins în afara careului, a primit gol, prin şut de la mare distanţă, într-o perioadă în care noi dominam”, a afirmat Iosif Susanu, antrenorul secund de la SCM Petrotub Roman, al cărei antrenor principal este Valentin Avădanei.

Echipa romaşcană a început bine meciul. În minutul 10, a avut posibilitatea de a deschide scorul, dar, după o cursă foarte bună pe dreapta şi o centrare pe jos a lui Rotariu, Alexandru a şutat prost de la circa 7 metri de poartă şi scorul a rămas 0-0.

1-0: „Pe fondul unei posesii bune, a noastre, la o neatenţie a defensivei, tot a noastre, am primit gol după o aruncare de la margine. Fundaşii noştri s-au încurcat între ei şi de acest lucru a profitat echipa gazdă”, a descris Iosif Susanu faza golului întâi. Scorul a fost deschis de Tismănaru, în minutul 28. A rămas 1-0 până la pauză.

1-1: După o combinaţie bună între Popa şi Drugă, cel de al doilea a înscris golul egalizator, în minutul 55, din poziţie de singur cu portarul.

2-1: Dobârceanu şi-a adus echipa, Aerostar, în avantaj, în minutul 56, printr-un gol de la mijlocul terenului.

3-1: Artenie a majorat diferenţa în favoarea gazdelor în minutul 60, pe contraatac, la o greşeală a lui Dornescu.

3-2: Jocul părea că se îndreaptă către un rezultat mai aproape de către cel dorit de echipa oaspete când, în minutul 62, Țapu a pătruns în careu, a tras către poartă şi mingea a fost deviată în plasă de Lupu, autogol.

4-2: Tismănaru a înscris ultimul gol al meciului în minutul 88, la o altă ieşiere neinspirată a lui Dornescu.

„Putea să fie şi 3-3, mai aproape de cele de pe teren. Era mai aproape de adevăr. Am mai avut două ocazii clare. Petrila a trimis mingea, cu capul, în bară. Carnariu a avut şi el un şut din vole, puţin pe lângă poartă. A fost unul dintre cele mai reuşite meciuri ale noastre, ca posesie şi atitudine, în acest campionat. Sunt meciuri în care joci slab şi câştigi. La noi a fost invers, acum. Sâmbăta viitoare vrem să câştigăm şi să revenim în partea de sus a clasamentului”, a mai spus Iosif Susanu.

SCM Petrotub Roman i-a avut l-a joc pe: Dornescu – Rotariu, Gafiţa, Carnariu, Stahie, Petrila, Drugă, Alexandru, Întuneric, Popa, Țapu. Au mai jucat: Talpalariu, Tofan, Damian, Pîntea.

Rezultate înregistrate în etapa a 11-a: Știinţa Miroslava – Bucovina Rădăuţi 1-0 (0-0), FC Păpăuţi – Bucovina Pojorâta (nu s-a disputat), Sporting Lieşti – Ceahlăul II Piatra Neamţ 4-0 (4-0), FC Zagon  CSM Paşcani 1-2 (0-1), Cetatea Tîrgu Neamţ – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 2-0 (1-0). Sepsi OSK Sfântu Gheorghe a stat. Cei de la Cetatea Tîrgu Neamţ par să-şi fi revenit după greva din etapa precedentă, când nu s-au prezentat la meciul de la Roman cu SCM Petrotub din motive de neplată a salariilor. FC Păpăuţi a fost exclusă din campionat. Rezultatele înregistrate de echipele care sunt excluse din campionat pe parcursul turului vor fi anulate.

1 Miroslava 10 9 0 1 17-6 27
2 Pojorâta 9 6 3 0 26-10 21
3 Tg. Neamţ 11 6 3 2 23-12 21
4 Sepsi 10 6 1 3 17-7 19
5 Roman 10 6 0 4 19-12 18
6 M. Ciuc 10 5 1 4 19-14 16
7 Aerostar 11 4 3 4 15-16 15
8 Zagon 10 3 2 5 13-13 11