Prima paginăSport

Rezultat de egalitate pentru CSM Roman, în etapa a patra a Diviziei A

Joi după-amiază, 30 septembrie, echipa de handbal feminin CSM Roman a evoluat pe teren propriu, la Sala Sporturilor din Roman, în fața echipei a doua a clubului CSM București, într-o partidă disputată de la ora 16.30, din cadrul etapei a patra a Diviziei A, Seria A.

Scorul la pauză a fost de 13-11 în favoarea jucătoarelor romașcane, finalul meciului aducând egalitate pe tabelă, 22-22. Pentru echipa romașcană antrenată de profesorii Viorel Lazăr și Vasilica Lazăr figurează pe lista marcatoarelor: Cristina Roșu – 10 goluri, Emilia Adin Ghiulgian – 5 (1 aruncare ratată de la 7m), Elena Crețulescu – 3, Mălina Ungureanu – 2 (1 de la 7 metri, 1 aruncare ratată de la 7m), Ioana Neamțu – 2. Romașcancele au primit trei cartonașe galbene și au jucat de trei ori în inferioritate numerică pentru 2 minute (față de 5 eliminări pentru CSM București DivA).

În celelalte partide ale etapei, în Seria A s-au mai înregistrat rezultatele: Corona Brașov – CNE Sf. Gheorghe 39-23 (17-11), SC. 181 SSP București – HCF Piatra Neamț 21-38 (11-24), CSM Galați – Știința Bacău 44-19 (22-11), Unirea Slobozia – Neptun Constanța 28-28 (13-11), Spartac București – Activ Prahova Ploiești 18-28 (7-13). Etapa viitoare, CSM Roman are programat meci în deplasare, duminică, 17 octombrie, pe terenul echipei CSU Neptun Constanța.