O nouă victorie la scor pentru SCM Petrotub

Sâmbătă, 3 octombrie, echipa de fotbal SCM Petrotub Roman a obţinut o nouă victorie la scor, pe teren propriu, 6-1 în faţa Inter Dorohoi, ultimul loc al clasamentului, într-un meci contând pentru etapa a şasea a Ligii a treia, seria I, după ce, cu două săptămâni în urmă, a trecut de CSM Pașcani cu 8-1.

dorohoi 02Fotbaliştii romaşcani au început bine partida şi au dominat autoritar prima parte a meciului, creându-şi numeroase ocazii de a înscrie. Deschiderea scorului are loc în minutul 30, când, după o combinaţie frumoasă, Popa este deschis pe partea dreaptă şi îi trimite lui Țapu o centrare perfectă în careu, de unde acesta reia cu capul în plasă, din şase metri (1-0). Deşi au trecut rar de jumătatea terenului în prima parte a meciului, oaspeţii obţin egalarea la ultima fază a primei reprize, când Netbai reuşeşte să preia în marginea careului de 16 metri, de unde trimite în dreapta portarului romaşcan (1-1, min. 45).

Primele minute ale reprizei secunde aduc o uşoară dominare a celor de la Inter Dorohoi, însă romaşcanii preiau din nou iniţiativa şi trec în avantaj prin acelaşi Țapu, în urma unui şut plasat la colţul lung, din 10 metri lateral stânga (2-1, min 61.) Acelaşi Țapu face „tripla” un sfert de oră mai târziu, şut fără preluare din marginea careului (3-1, min. 75). Ultimele zece minute ale partidei îi găsesc fără vlagă pe oaspeţi, care mai scot mingea din poartă încă de trei ori. Sofroni marchează din şase metri în urma unei faze prelungite de atac a romaşcanilor (4-1, min. 80), Tofan primeşte o centrare perfectă de pe partea stângă, preia în careu, driblează şi şutează sec în vinclu (5-1, min. 86), iar Dutciuc stabileşte scorul final (6-1, min. 90), în urma unei acţiuni frumoase, pe partea dreaptă, a romaşcanilor.

dorohoi 03„Indiferent de scorul cu care am câştigat, importate sunt cele trei puncte pe care le-am obţinut. Am intrat ceva mai greu în meci, dar ne-am revenit în a doua repriză. Pregătirea fizică şi lotul bun pe care îl avem la dispoziţie, atât în ceea ce priveşte primul 11, cât şi banca de rezerve, au fost cele care ne-au asigurat victoria, şi la un scor atât de mare. Avem marcate 20 de goluri în primele şase etape, iar asta mă bucură. Trebuie să rămânem la fel de concentraţi şi să continuăm pe aceeaşi linie şi în meciurile următoare”, a afirmat antrenorul principal al romaşcanilor, Gabriel Țapu.

În cadrul etapei a şase a Ligii a treia de fotbal, seria I, s-au mai înregistrat rezultatele: Olimpia Râmnicu Sărat –  Metalosport Galaţi 3-1, Bucovina Rădăuţi – FC Zagon 2-1, Ştiinţa Miroslava – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 1-0, Sporting Lieşti – Atletico Vaslui 3-1, CS Panciu – CSM Pașcani 2-1.

Etapa viitoare, sâmbătă, 10 octombrie, SCM Petrotub va evolua în deplasare, în compania echipei Atletico Vaslui.