Prima paginăSport

Înfrângere a handbalistelor romașcane în București

HCM Roman a pierdut, 20-23 (12-12), meciul susținut în deplasare cu CSM București, deși, în prima parte a acestuia, a condus și cu trei goluri.

HCM Roman a dat o replică bună CSM București, în prima parte a meciului din etapa a zecea a Ligii Naționale, ediția 2014-2015, duminică, 26 octombrie. A condus și cu trei goluri, dar a pierdut: 20-23 (12-12). A avut, la un moment dat, constanță în joc bun. A cedat, apoi, deși echipa adversă n-a impresionat printr-un joc pe măsura bugetului.

În primele zece minute ale partidei s-au marcat doar patru goluri, câte două de fiecare echipă. De fiecare dată, a condus formația gazdă. Ulterior, scorul a ajuns la 4-2, dar, până în minutul al 15-lea, HCM Roman a egalat. A mai egalat încă o dată, la 5, apoi a preluat conducerea. În minutul 23, echipa romașcană, pregătită de Florentin Pera și Viorel Lazăr, conducea cu 9-6 și părea a fi stăpână pe joc. A păstrat controlul până la finalul primei părți a jocului, deși mult mai bine remunerata formație bucureșteană reușise să egaleze și să preia conducerea, 12-11. La pauză a fost 12-12. HCM Roman a mai condus o singură dată, cu 13-12, apoi a început căderea în joc, fără putință de frânare. Ratările de pe semicerc și greșeli de altă natură s-au înmulțit în contul echipei oaspete și CSM București a ajuns să conducă la o diferență de șapte goluri, în în minutul 45: 21-14. Inevitabil, antrenorul Pera a cerut time-out și le-a spus elevelor sale: “Jocul nu este terminat. Jucați până la capăt!”. Un suflu nou, dar tardiv, a venit în tabăra romașcană, odată cu introducerea Gabrielei Mihalschi. Interul de la Roman a reușit să înscrie de patru ori, insuficient pentru a mai schimba soarta partidei. Mai mult, formația oaspete n-a reușit să profite nici de situațiile în care s-a aflat în superioritate numerică, deși în prima parte a jocului reușise să înscrie, când s-a aflat în inferioritate. Atacul romașcan a fost în mare suferință în partea a doua a jocului, situație în care echipa gazdă a profitat și a înscris de șase ori pe contraatac, între minutele al 35-lea și al 42-lea. Conform celor de pe teren, scorul 23-20 pentru echipa gazdă, înregistrat la final, este unul normal.

CSM București: Pessoa – Da Silva (5 goluri), Vărzaru (4), Fachinello (3), Torstensson (3 / 1 din 7 metri), Rodrigues (3), Martin (3), Glibko (2), Vizitiu, Curea, Nan. Antrenor: Mette Klit.

HCM Roman: Vișan, Tymoshenkova – Băbeanu (6 / 4 din 7 metri), Mihalschi (4), Agrigoroaei (3 / 1 din 7 metri), Stoleru (2), Chitacu (2), Iuganu (2), Toskovic (1), Crap, Horobeț. Antrenor: Florentin Pera.

HCM Roman a beneficiat de șase aruncări de la 7 metri, cinci dintre ele fiind transformate. CSM București a avut două penalty-uri, unul fiind transformat în gol. La capitolul eliminări temporare, raportul a fost 3 la 4.

Rezultate înregistrate în alte cinci partide ale etapei, în afară de Mureșul Târgu Mureș – HCM Râmnicu Vâlcea, care s-a disputat după închiderea ediției: HC Zalău – Corona Brașov 25-25 (12-13), CSM Unirea Slobozia – Universitatea Neptun Constanța 22-17 (6-8), Universitatea Cluj – CSM Cetate Deva 31-26 (15-13), SCM Craiova  CSM Ploiești  26-22 (13-11). Partida dintre HC Dunărea Brăila și HCM Baia Mare, disputată în 22 octombrie, s-a încheiat cu scorul 21-30 (12-18).

Etapa viitoare, HCM Roman va juca, pe teren propriu, cu HC Dunărea Brăila, meciul fiind programat în 2 noiembrie.