Home

HCM Roman învinge la scor Universitatea Cluj

Vineri seară, echipa de handbal feminin HCM Roman a obţinut cea de-a noua victorie în actuala ediţie a Ligii Naţionale, învingând, pe teren propriu, Universitatea Cluj, cu scorul de 29-21, la pauză 14-9, într-un meci contând pentru etapa a 17-a.

Este minutul 51 al partidei din Sala Sporturilor din Roman, când Jasna Tošković, angajată într-o neobişnuită poziţie de extremă stângă, marchează pentru 25-16 în favoarea HCM Roman, consemnând, cu nouă goluri avans, cea mai mare diferenţă pe tabelă în favoarea romaşcancelor din acest sezon. O diferenţă care spune totul despre cum s-au desfăşurat ostilităţile pe durata întregii partide, cu o echipă a HCM Roman dominând şi conducând aproape în permanenţă, pe durata întregii partide.

Tânăra echipă a Universităţii nu a putut ţine piept jucătoarelor romaşcane antrenate de Florentin Pera şi Viorel Lazăr decât 12 minute, atunci când s-a consemnat ultima egalitate a partidei, 5-5, după ce a Clujul a şi condus, chiar, 0-1 în primul minut şi, apoi, 3-4 în minutul 8. HCM Roman însă trebuia să spargă seria neagră a ultimelor trei meciuri ale lunii ianuarie, două înfrângeri în Liga Naţională şi una în Cupa EHF, echivalentă cu pierderea calificării în sferturile de finală ale competiţiei. Victimă i-a căzut Universitatea Cluj, care nu poate ţine ritmul cu HCM şi se vede condusă la o diferenţă din ce în ce mai mare, 9-7, min. 20, 12-7, min. 25, pentru 14-9 la finalul primei reprize.

Cea de-a doua parte a meciului nu se desfăşoară pe alte coordonate, HCM Roman cu o linie de 9 metri mai solidă şi un atac mai precis, punctând constant, pentru diferenţe din ce în ce mai mari: 17-12 min. 38, 21-13. min 44, 25-16 min. 51, pentru 29-21 la finalul meciului. O diferenţă care i-a permis antrenorului Florentin Pera să dea ocazia să apară pe foaia marcatoarelor şi unor jucătoare cu prezenţe mai rare în joc – precum Lăcrămioara Cîlici sau Loredana Vartic -, iar spectatorilor, ca de fiecare dată în număr mare în Sala Sporturilor din Roman, să savureze prima „aeriană” a sezonului, golul superb marcat de căpitanul Carmen Stoleru pentru 26-19, în minutul 54.

Au înscris pentru HCM Roman: Glibko – 8 (5 din lovituri de la 7 metri), Tošković – 7, Stoleru – 4, Chitacu – 3, Iuganu – 3, Agrigoroaei – 1, Druţu – 1, Cîlici – 1, Vartic – 1.

Au punctat pentru Universitatea Cluj: Laslo – 8 (8 de la 7 metri), Chintoan – 6, Severin – 1, Vălean – 1, Ivan – 1, Tetean – 1 (1 de la 7 metri), Petruş – 1, Popa – 1, Boian – 1.

Meciul a fost arbitrat de Theodor Șerbu şi Andrei Vasilescu, din Bucureşti, iar observator din partea Federaţiei Române de Handbal a fost Vasile Pavel, din Buzău.

„A fost o victorie foarte importantă astăzi, o victorie de moral, obţinută de o manieră categorică, ceea ce mă bucură foarte mult. Cred că este prima în acest sezon obţinută în această manieră. Mă bucur că au înscris mai multe jucătoare decât de obicei, s-a văzut o altă atitudine în teren. Felicit jucătoarele şi conducerea tehnică pentru meciul de astăzi. Sper că am făcut o bucurie frumoasă suporterilor, cărora le mulţumim că au fost alături de noi într-un număr foarte mare, sala a fost din nou arhiplină şi ne-au motivat pe întreaga durată a partidei”, a declarat preşedintele clubului HCM Roman, Lucian Micu.

În cadrul etapei a 17-a a Ligii Naţionale de handbal feminin au mai fost programate partidele: Rapid Bucureşti – HCM Baia Mare 24-34, Dunărea Brăila – CSM Bucureşti 27-34 (joi, 28 ianuarie), HC Zalău – Unirea Slobozia, HCM Râmnicu Vâlcea – CSM Ploieşti, Alba Sebeş – Măgura Cisnădie (sâmbătă, 30 ianuarie), Corona Braşov – SCM Craiova (duminică, 31 ianuarie).

Etapa viitoare, HCM Roman va juca în deplasare, la SCM Craiova, duminică, 7 februarie, de la ora 11.15.