Home

HCM Roman începe anul cu o victorie

Miercuri, 6 ianuarie, echipa de handbal feminin HCM Roman a învins HC Zalău, cu scorul de 25-23, la pauză 11-10, într-un meci disputat la Sala Sporturilor din Roman, contând pentru etapa a 14-a a Ligii Naţionale, prima a returului.

zalau 02Repriza întâi a meciului a fost una echilibrată, cu gazdele în avantaj minim, de unul sau două goluri – 2-0 min 4, 5-3 min. 10 – până în minutul 20, când s-a consemnat prima diferenţă de trei goluri a partidei, 9-6 min. 20, apoi 10-7 min. 22, în favoarea HCM Roman. Zalăul înscrie de trei ori consecutiv pentru 10-10 în minutul 28, dar handbalistele antrenate de Florentin Pera şi Viorel Lazăr punctează încă o dată pe final şi intră la cabine cu un avantaj minim, 11-10.

Partea a doua a meciului aduce un nou suflu în tabăra romaşcană, iar HCM se desprinde treptat, 15-11 min. 37, 19-13 min. 42, 21-15 min. 45. Sunt cinci minute în care gazdele nu marchează şi Zalăul se apropie ameninţător la 21-19 min. 50. Trei goluri, marcate de Irina Glibko şi Raluca Agrigoroaie, şi o lovitură de la 7 metri parată de Tereza Pîslaru fac ca scorul să ajungă la un liniştitor 24-19, min. 52. Tereza Pîslaru mai are o intervenţie excelentă la scorul de 24-21 min. 56, asigurând victoria gazdelor, într-o partidă terminată cu scorul de 25-23 în favoarea HCM Roman. O victorie la care şi-a adus aportul din plin întreaga echipă, ieşind la rampă Iryna Glibko – într-o zi de excepţie, cu 14 reuşite -, precum şi portarii Viktorija Tymoshenkova – 13 şuturi respinse în acest meci, cele mai multe în prima repriză – şi Tereza Pîslaru – cu intervenţii cruciale pe final de meci.

zalau 03Arbitrii Adrian Eremia şi Anton Drăgănescu (Gorj) au avut un meci deosebit de tensionat, cu multe proteste din partea principalilor Florentin Pera şi Gheorghe Tadici, cu numeroase eliminări temporare de două minute şi cartonaşe galbene, dar şi cu două cartonaşe roşii în tabăra gazdelor, văzute pe final de meci de Cinthya Tomescu şi Jasna Tošković.

Au punctat pentru HCM Roman: Glibko – 14 (9 din aruncări de la 7 metri), Tošković – 3, Iuganu – 2, Stoleru – 2, Gherman – 1, Chitacu – 1, Druţu – 1, Agrigoroaie – 1.

Au marcat pentru HC Zalău: Constantinescu – 9 (2 din lovituri de la 7 metri), Puiu – 4, Klimek – 3, Trif – 2, Bloj – 2, Bardac – 1 din lovitură de la 7 metri, Rob – 1.

zalau 04„A fost un joc foarte disputat, un joc de care ne era frică, având în vedere că este primul joc din acest an, după perioada de pauză. Am avut momente mai puţin bune, dar şi multe situaţii foarte bune, care ne-au permis să ne creăm un avantaj faţă de adversar, lucru care mi-a dat posibilitatea să rulez mai mult echipa, să dau o şansă şi jucătoarelor mai tinere. Mă bucură mult aceste trei puncte, că am revenit pe locul al patrulea al clasamentului. Sperăm să creştem de la meci la meci. Ne aşteaptă un meci extrem de dificil în Cupa EHF cu Corona Braşov, o echipă care a dat în ultimii ani multe jucătoare la echipa naţională. Eu am încredere că fetele se vor mobiliza. Jocul de astăzi ne-a dat un plus de moral. Nu pot decât să felicit fetele pentru dăruire, pentru că au jucat cu tot ce au ele mai bun. Ne dorim să ne menţinem parcursul cu victorii pe linie, pentru că victoriile aduc încredere, atmosfera este excelentă, grupul este unit, iar aceste lucruri mă fac optimist în privinţa abordării următoarelor jocuri”, a declarat antrenorul principal al HCM Roman, Florentin Pera.

zalau 05În urma acestei victorii – a cincea consecutivă în campionat din etapa a 10-a şi până acum, a şaptea dacă luăm în considerare şi cele două victorii din turul al treilea al Cupei EHF -, HCM Roman îşi consolidează locul al patrulea al clasamentului, cu 26 de puncte.

În cadrul etapei a 14-a a Ligii Naţionale de handbal feminin au mai fost programate partidele: Corona Braşov – HCM Râmnicu Vâlcea 31-26, CSM Bucureşti – Măgura Cisnădie 31-19 (marţi, 5 ianuarie), U Cluj – HCM Baia Mare (miercuri, 6 ianuarie), Unirea Slobozia – Alba Sebeş, CSM Ploieşti – Rapid Bucureşti (sâmbătă, 9 ianuarie) şi SCM Craiova – Dunărea Brăila (marţi, 12 ianuarie).

Etapa viitoare, HCM Roman va juca din nou în devans, miercuri, 13 ianuarie, în deplasare, la HCM Râmnicu Vâlcea. Până atunci, romaşcancele îşi reiau parcursul european, întâlnind duminică, 10 ianuarie, de la ora 11.30, la Sala Sporturilor din Roman, pe Corona Braşov, în prima manşă a optimilor de finală ale Cupei EHF.