Prima paginăSport

Handbalistele romașcane au plătit tribut ratărilor exasperante

HCM Roman – HCM Baia Mare 15-17 (8-9), după un meci în care echipa gazdă a ratat șapte aruncări de la 7 metri. Elevele lui Dumitru Muși au reușit contraperformanța de a înscrie o singură dată, în ultimele 18 minute de joc. HCM Roman a coborât pe locul 8.

HCM Roman a pierdut, 15-17 (8-9) pe teren propriu, în meciul cu HCM Baia Mare, în prima etapă a returului campionatului Ligii Naționale feminină de handbal. Deși echipa oaspete nu a jucat nemaipomenit, având totuși în Geiger și cei doi portari, Smedescu și Cetățeanu, trei jucătoare în zi foarte bună, HCM Roman a plătit tribut ratărilor exasperante, între care și șapte aruncări de la șapte metri, din zece acordate. Omul numărul 1 din tabăra gazdă a fost portarul Paula Vișan Teodorescu, cea care a apărat, din nou, extraordinar, printre altele, și o aruncare de la 7 metri. De asemenea, Polocoșer, care a jucat puțin, a parat și ea o aruncare de penalitate. De partea cealaltă, Cetățeanu a parat patru penalty-uri, iar Smedescu două.

HCM Baia Mare a început mai bine partida, conducând cu 2-0, după ce primul gol s-a marcat în minutul 5, iar în următoarele cinci minute fiecare dintre formații a mai înscris câte o dată. Gluma a început să se îngroașe apoi și echipa oaspete, cu Geiger în prim plan, s-a distanțat la patru goluri, 2-6 în minutul 16. Grație încrederii date de Paula Vișan, HCM Roman a redus treptat din handicap, 4-6, reușind să egaleze la șapte, în minutul 27. Se putea intra la pauză tot cu un rezultat de egalitate, dar Geiger a marcat din aruncare de la 9 metri, prin zid, în ultima secundă a primei părți.

La reluare, soarele părea să fi ieșit pentru formația pregătită de Dumitru Muși, care a preluat și inițiativa, dar și conducerea, 10-9, 12-10 și 14-12, în minutul 42. De acolo, handbalistele romașcane s-au blocat psihic, au intrat într-o criză prelungită de idei și soluții, au continuat seria ratărilor și, pe acest fond, HCM Baia Mare a egalat în minutul 52, 14-14, după care a mai înscris de trei ori consecutiv, 14-17, în minutul 59. Tabela a fost închisă de Krumova,  în ultimul minut, din aruncare de la 7 metri, 15-17, iar fluierul final a declanșat bucuria în tabăra maramureșeană, în vreme ce Paula Vișan s-a îndreptat către marginea terenului în hohote de plâns, fiind consolată de directorul tehnic Dan Moisii: „Lasă, Paula, tu ai jucat foarte bine!„.

„Baia Mare a jucat cu mult vânt din spate”

Dumitru Muși (antrenor principal, HCM Roman): „A contat mult valoarea jucătoarei, pasarea, mingea trebuia să ajungă unde a fost trimisă. Este păcat, fetelor, că s-a muncit. Trebuie să muncim și mai mult. Cum să câștigăm, dacă jucăm așa? Dacă și ăsta mai era meci de pierdut?! Nu ați avut puterea să fiți echilibrate„, și-a apostrofat Muși elevele, după care a continuat: „Nu există acel lider care să aibă personalitate. A fost un meci cu miză. S-a vrut. Nu s-au luat deciziile favorabile în situația în care ne puteam desprinde, și mă refer și la numeroasele ratări de la 7 metri. Baia Mare a jucat cu mult vânt din spate, de la arbitri. Trebuie să ne rezolvăm problemele. Muncim în continuare. Am avea nevoie de timp, dar etapele se succed cu repeziciune. Există un semn de întrebare în privința valorii anumitor jucătoare. Ne-am grăbit prea mult„.

HCM Roman: Vișan, Polocoșer – Krumova (4 goluri – 2 din 7 metri), Goran (3), Stoleru (2), Marin (2), Horobeț (2), Garipova (1 – 1 din 7 metri), Agrigoroaei (1), Genkova, Amoagdei, Pavăl, Gherman

HCM Baia Mare: Smedescu, Cetățeanu – Geiger (8), Buceschi (4), Olteanu (2), Radics (1), Ghioane (1), Popovici (1), Pârvuț, Negria, Tătar, Tomescu, Vartic; antrenor Costică Buceschi.

Au arbitrat, cu greșeli, Adrian Anton și Eremia Drăgănescu (Gorj).

Aruncări de la 7 metri: 10-2 (transformate: 3-0)

Eliminări temporare: 3-3.

Programul etapei a 12-a: Oltchim Râmnicu Vâlcea – HC Zalău (6 februarie), Universitatea Jolidon Cluj – ASC Corona Brașov (4 februarie), SCM Craiova – CSM Ploiești (4 februarie), CSM București – Danubius Galați 27-18.

1 Oltchim             10      10      0        0        334-234      20
2 Baia Mare         11      8        0        3        305-285      16
3 Brașov               10      6        0        4        287-261      12
4 Zalău                 10      5        2        3        252-230      12
5 Cluj                    10      5        2        3        284-279      12
6 Brăila                10      5        0        5        249-257      10
7 București          11      5        0        6        293-280      10
8 Roman              11      4        1        6        240-256      9