30 de copii de etnie rromă au fost incluşi într-un proiect finanţat de ONG-uri norvegiene. Proiectul este derulat de Asociaţia „Iubire şi Speranţă”, în parteneriat cu Fundaţia Umanitară „Pacea” şi Școala „Costache Negri” din Roman.
Copiii din familii nevoiaşe din clasele primare vor beneficia, începând din această săptămână, de un Centru de zi în cadrul Școlii Gimnaziale „Costache Negri” (nr. 2), unitate şcolară subordonată Colegiului Tehnic „Danubiana” din Roman. Proiectul se ridică la 20.000 de euro şi este finanţat de ONG-uri norvegiene.
„Un vis mai vechi începe să se contureze. Este vorba despre un proiect care vizează un grup de 30 de copii de etnie rromă, domiciliaţi în strada Fabricii nr. 4 – sau «Satul Olimpic», cum este cunoscut de romaşcani -, care vor intra într-un program de tip «after school», sub atenta supraveghere şi îndrumare a Asociaţiei «Iubire şi Speranţă», în colaborare cu Fundaţia Umanitară «Pacea». Școala nr. 2 este partenerul nostru în acest proiect şi ne va oferi spaţiul de care avem nevoie. În derularea activităţilor sperăm să ne bucurăm şi de sprijinul Primăriei Roman. Acest proiect este o continuare a celui derulat cu doi ani în urmă, în strada Fabricii, derulat cu mari greutăţi cu ajutorul municipalităţii. În cadrul acelui proiect erau probleme cu deplasarea cadrelor didactice care îşi desfăşurau activitatea în centru, cu sistemul de încălzire şi spaţiul impropriu în care se derulau activităţile”, a precizat preot doctor Mihăiţă Popovici.
Proiectul se va derula pe durata a zece luni, iar dacă el va fi o reuşită, va avea continuitate, spun iniţiatorii proiectului, cel puţin câţiva ani. „Proiectul este finanţat direct de ONG-uri norvegiene. Finanţatorii au văzut activitatea desfăşurată la Asociaţia «Iubire şi Speranţă» şi au decis să acorde sprijin acestui proiect. Pentru realizarea acestui proiect, m-am sfătuit cu reprezentanţii Fundaţiei «Pacea», oameni remarcabili, care întotdeauna mă animă în munca de zi de zi în acest domeniu social. Fundaţia «Pacea» a fost organismul de legătură între ONG-urile norvegiene şi asociaţia noastră, care este mai puţin vizibilă. În cadrul acestui centru vor activa doi angajaţi, adică doi profesori care vor răspunde de activitatea didactică. Prin acest proiect, avem susţinere materială pentru grupul ţintă cu kituri de igienă, kituri şcolare – rechizite – pentru copii, potrivit nivelul de studiu. Vom căuta să avem susţinere şi pentru îmbrăcămintea necesară, pentru a putea participa în condiţii bune la programul şcolar. În cadrul acestui proiect, pe lângă munca strict didactică, ne vom extinde şi cu activităţi de divertisment. Proiectul acoperă, într-o foarte mare măsură, vacanţa de vară, ceea ce ne determină să fructificăm această perioadă într-un mod cât se poate de plăcut pentru copii. Acest proiect va aduce un beneficiu şcolii care găzduieşte centrul, prin susţinerea copiilor şi evitarea abandonului şcolar”, a spus preotul Popovici.
Programul centrului se va derula după terminarea orelor, începând cu ora 12, când copiii vor servi masa de prânz oferită în regim de catering de un restaurant din Roman, vor face teme, iar la ora 16.00 vor fi preluaţi de părinţi. „Este o bucurie în plus pentru părinţi, pentru că aceşti copii au o masă asigurată, iar cadrele didactice se vor ocupa de pregătirea lecţiilor pentru a doua zi”, a spus preotul Popovici.
Un alt element al proiectului este „Școala Părinţilor”. „Bilunar, vom avea întâlniri cu părinţii fiecărui copil în parte. Vom dezvolta o serie de teme importante care ţin de educaţie, de igienă şi etică, de regulile esenţiale pentru a fi un părinte bun. Vom avea şi invitaţi, persoane care ar putea să ne ajute în cadrul acestui proiect – medici, psihologi -, pentru a schimba mentalitatea în viaţa acestor oameni defavorizaţi”, a spus coordonatorul proiectului.
În activitatea proiectului vor fi implicaţi şi voluntari. „Am căutat să ne dezvoltăm şi pe linia voluntariatului, pentru că noi avem resurse extraordinare în acest sens. Trebuie să ştim să le valorificăm şi, totodată, să le dezvoltăm, să conştientizăm membrii comunităţii cât de valoros este voluntariatul”, a spus preotul Mihăiță Popovici.
Comentarii
Intotdeauna zeflemitorii au plăcerea sadica de a murdari orice inițiativă lăudabilă. Este mult mai ușor să stai pe tușă și să înjuri de mama focului pe cine-ți vine în cale, decât să pui umărul să faci ceva constructiv în viață! Mare păcat!