Home

Complexul „Dorohoi” al fotbaliştilor romaşcani

FCM Dorohoi – SCM Petrotub Roman, vineri, 21 martie, de la ora 18.

SCM Petrotub Roman va avea un meci dificil la Dorohoi, cu una dintre echipele contracandidate la promovare în liga secundă. În ultimele sezoane, echipa romaşcană nu a reuşit să scoată puncte în deplasare şi nici pe teren propriu.

Antologică rămâne partida de la Dorohoi din turul campionatului trecut, din 2 noiembrie 2012, când SCM Petrotub a pierdut, 3-5 (3-2), după ce, în minutul 32, conducea cu 3-0 şi a primit ultimele două goluri în minutele 87 şi 90 plus 3. Atunci, în 2 noiembrie 2012, meciul a început cu gol marcat în secunda 25, de Chirilă, după o pasă ca la carte a lui Mădălin Popa. Șase minute mai târziu, Talpalariu a centrat perfect şi Vulpe a majorat scorul printr-o reluare cu capul. Acelaşi Vulpe a mai dat o lovitură în minutul 32, printr-un şut-centrare, din lateral. Din minutul 42, SCM Petrotub a intrat în „zona crepusculară”. În minutul 53 era egalitate, 3-3. Fotbaliştii echipei gazdă au mai înscris în minutul 87 şi în ultimul al prelungirilor. În retur, SCM Petrotub Roman a câştigat eroic cu 1-0 (0-0), printr-un gol al lui Ghidarcia, într-un meci în care formaţia gazdă a fost sancţionată cu două eliminări, prima înainte de marcarea golului. În meciul tur al ediţiei în curs a fost 0-0.

„În afară de Lupuşoru, toţi jucătorii din lot sunt apţi. Mergem la Dorohoi să nu pierdem. În etapa precedentă am fost urmăriţi de cei de la Dorohoi din tribună, la meciul cu FCM Moineşti. Noi vrem să ne întoarcem de acolo măcar cu un punct. Mădălin Popa şi-a revenit, au expirat şi suspendările lui Marin şi Vlaicu”, a spus Iosif Susanu, antrenor secund.

Celelalte meciuri din etapa a 19-a: Ceahlăul II Piatra Neamţ – Știinţa Miroslava, Bucovina Pojorâta – Bucovina Rădăuţi, Aerostar Bacău – Sporting Suceava, Kosarom Paşcani – Cetatea Tîrgu Neamţ. FCM Moineşti va sta. Până la finalul returului, SCM Petrotub Roman mai are de jucat cu Ceahlăul II Piatra Neamţ (acasă, 28 martie), Știinţa Miroslava (deplasare, 4 aprilie), Kosarom Paşcani (acasă , 11 aprilie).

1 Miroslava 17 10 2 5 26-13 32
2 Roman 16 9 4 3 25-14 31
3 Paşcani 16 8 5 3 32-15 29
4 Tg. Neamţ 16 8 4 4 22-16 28
5 Dorohoi 17 7 6 4 30-21 27
6 Moineşti 17 8 1 8 30-28 25
7 Pojorâta 16 6 4 6 18-26 22
8 Ceahlăul II 17 5 4 8 22-29 19