Home

Victorie romașcană în jocul secund al semifinalelor junioarelor I

În cel de al doilea meci disputat în cadrului primului turneu semifinal, de la Roman, din cadrul campionatului național de handbal feminin, juniori I, LPS Roman a învins cu scorul 30-21 (12-7) LPS Botoșani.

Echipa romașcană, al cărei antrenor este Eugenia Tăbuci, a condus în permanență, luând un avans substanțial încă din start, 8-1 în minutul 13. Scorul s-a strâns până la pauză, 12-7, dar a crescut până spre final, 28-17 în minutul 54. Pentru a odihni jucătoarele care evoluaseră non-stop, mai ales că urmează meciul cu lidera Chimia Râmnicu Vâlcea, Eugenia Tăbuci a schimbat formula de echipă, fără repercusiuni majore pe tabelă, 30-21 în final.

Pentru LPS Roman au marcat cele mai multe goluri Chirilă (9), Ana Maria Lungu (7), Alina Ciurdea (6), iar Roșca s-a remarcat în postura de coordonatoare de joc.

Rezultate înregistrate după două zile de concurs: LPS Botoșani – Chimia Rm. Vâlcea 26-36, LPS Roman – CSȘ 2 București 31-31, Nova Force Giurgiu – CSȘ Constanța 32-26, Vâlcea – Constanța 33-21, București – Giurgiu 19-21, Roman – Botoșani 30-21.

Programul utimelor trei zile ale turneului semifinal de la Roman: vineri / Roman – Râmnicu Vâlcea (ora 12), Giurgiu – Botoșani (ora 14), Constanța – București (ora 16); sâmbătă / Râmnicu Vâlcea – București (ora 12), Botoșani – Constanța (ora 14), Roman – Giurgiu (ora 16); duminică / Giurgiu – Râmnicu Vâlcea (ora 9), Constanța – Roman (ora 11), București – Botoșani (ora 13).

Primele patru clasate în fiecare dintre cele patru grupe semifinale I se vor califica la cel de al doilea turneul semifinal, care va avea loc în perioada 27-29 aprilie, în locații care urmează a fi stabilite.