Home

Victorie pentru HCM Roman în deplasare la Craiova

Duminică, 7 februarie, echipa de handbal feminin HCM Roman a învins, în deplasare, SCM Craiova, scor 22-17 (la pauză 13-8 în favoarea romaşcancelor), într-o partidă contând pentru etapa a 18-a a Ligii Naţionale, disputată de la ora 11.15.

HCM Roman se simte bine în deplasările la Craiova, acolo unde a câştigat în ultimele patru meciuri, în ultimele sezoane. Și disputa de duminică s-a înscris în aceeaşi linie, jucătoarele antrenate de Florentin Pera şi Viorel Lazăr luându-şi o binemeritată revanşă după meciul mai puţin reuşit din tur, de pe teren propriu, împotriva craiovencelor, în faţa cărora au obţinut cu greu un rezultat de egalitate, 26-26.

HCM Roman a dominat SCM Craiova la toate capitolele, conducând pe întreaga durată a partidei de duminică, graţie şi unei evoluţii excelente în poartă a Victoryiei Tymoshenkova, 18 parade reuşite, inclusiv o lovitură de la 7 metri apărată. Nu e mai puţin adevărat că şi oltencele au prins o zi extrem de slabă. SCM nu a înscris decât patru goluri în primele 24 de minute, atunci când HCM Roman conducea deja cu 11-4. A fost 13-8, la pauză, pentru romaşcance, care au continuat la fel de precis şi pe parcursul celei de-a doua reprize: 16-8 min. 38, 18-12. min 47, 21-14 min. 55, pentru 22-17 în favoarea HCM Roman la finalul meciului.

Au înscris pentru HCM Roman: Glibko – 7 (5 din lovituri de la 7 metri), Tošković – 7 (1 de la 7 metri), Iuganu – 3, Agrigoroaei – 2, Chitacu – 1, Druţu – 1, Stoleru – 1.

Au punctat pentru SCM Craiova: Živković – 9 (3 de la 7 metri), Iovănescu – 3, Băbeanu – 2, Șelaru-Ilie – 1, Andrei – 1, Florică – 1 (1 de la 7 metri).

Lovituri de la 7 metri: 6 pentru HCM Roman, toate transformate; 5 pentru SCM Craiova, 4 transformate.

Eliminări temporare de două minute: 3 pentru HCM Roman, 6 pentru SCM Craiova.

Meciul a fost arbitrat de Cristina Năstase şi Simona Stancu, din Buzău, iar observator federal a fost Ioan Râpă, din Timişoara.

„Am confirmat evoluţia foarte bună din meciul cu U Cluj”

„Punctul nostru forte în acest meci a fost faza de apărare, având în vedere că am început foarte bine jocul, luând doar patru goluri în primele 24 de minute. Am avut o disciplină în joc şi rigoare tactică ce au dat roade. Fetele au respectat ce am pregătit în această săptămână, au jucat cu atitudine, cu determinare, au muncit pentru fiecare minge, iar acest lucru nu poate decât să mă bucure, pentru că am confirmat evoluţia foarte bună din meciul cu Universitatea Cluj şi în meciul de azi de la Craiova, în condiţiile în care la Craiova nu au câştigat decât echipele de top din România, în rest au fost echipe foarte valoroase ale campionatului care nu au reuşit să ia puncte aici, ceea ce reprezintă pentru noi o mare realizare. Sper să menţinem aceeaşi consistenţă în joc, să abordăm şi următoarele jocuri cu acelaşi angajament şi să câştigăm cât mai multe puncte, în vederea îndeplinirii obiectivului propus. Dedic victoria tuturor celor care au avut încredere în mine şi în echipă”, a declarat antrenorul principal al HCM Roman, Florentin Pera.

„A fost o victorie foarte frumoasă, o victorie muncită, jucătoarele s-au dăruit de o manieră exemplară, din primul până în ultimul minut, întreaga echipă a funcţionat foarte bine, atât în apărare, cât şi în atac, unde am reuşit goluri foarte importante şi foarte frumoase. Este o victorie binemeritată, o victorie de moral, în vederea următoarelor jocuri pe care le avem şi o victorie de şase puncte împotriva Craiovei, pentru un loc cât mai bun în clasamentul de la finalul acestui sezon”, a declarat preşedintele clubului HCM Roman, Lucian Micu.

În cadrul etapei a 18-a a Ligii Naţionale de handbal feminin au mai fost programate meciurile: CSM Bucureşti – HC Zalău 33-21 (luni, 1 februarie), HCM Baia Mare – Dunărea Brăila 26-22 (marţi, 2 februarie), Unirea Slobozia – HCM Râmnicu Vâlcea 21-23 (vineri, 5 februarie), Universitatea Cluj – Alba Sebeş 35-25, Măgura Cisnădie – Rapid Bucureşti 29-33 (sâmbătă, 6 februarie) şi CSM Ploieşti – Corona Braşov (duminică, 7 februarie).

Etapa viitoare, sâmbătă, 13 februarie, HCM Roman va evolua pe teren propriu, împotriva CSM Ploieşti.