Victorie pentru handbalistele CSM Roman, în etapa a șaptea

Home

În acest sfârșit de săptămână au fost programate meciurile contând pentru etapa a șaptea a campionatului Diviziei A de handbal feminin, Seria B. În cadrul acestei etape, sâmbătă, 26 noiembrie, echipa CSM Roman a întâlnit pe teren propriu, la Sala Sporturilor din Roman, de la ora 11, echipa a doua a clubului CSM Galați.

Handbalistele romașcane, pregătite în acest sezon de antrenorii Neculai Răzvan Caba și Alina Andrei, s-au impus clar în această partidă, după ce au condus la pauză cu 18-9, scorul final fiindu-le de asemenea favorabil, 32-21. La CSM Roman, pe lista marcatoarelor cele mai multe reușite figurează pentru Bianca Loi și Andreea Creangă, câte 7 goluri, în timp ce de la oaspete s-a remarcat Andreea Prescură, 12 goluri. A fost a doua victorie consecutivă pentru CSM Roman de după pauza competițională începută la mijlocului lunii octombrie, după ce, etapa trecută, CSM Roman a învins și Știința Bacău, în deplasare, cu 42-20.

În cadrul acestei etape, în Seria B a Diviziei A de handbal feminin s-au mai înregistrat rezultatele: CNE Sf. Gheorghe – Handbal Club Harghita 34-25, Corona Brașov – CSM Făgăraș 42-15, CSM Iași – CSM Bacău 22-21, HCF Piatra Neamț – Știința Bacău 55-27. Etapa viitoare, miercuri, 7 decembrie, CSM Roman are programat meci pe teren propriu, cu HCF Piatra Neamț.