Victorie pentru handbalistele CSM Roman în deplasare la Slobozia

Home

Campionatul Ligii Naționale de handbal feminin s-a reluat vineri, după o pauză de trei săptămâni, prilejuită de meciurile echipelor naționale, cu partide cotând pentru etapa a patra. În cadrul acestei runde, CSM Roman a evoluat în deplasare sâmbătă, 7 octombrie, de la ora 11, pe terenul AHCM Slobozia.

Spre deosebire de începutul sezonului trecut, atunci când echipa din Slobozia obținea un rezultat de egalitate la Roman în prima etapă, CSM Roman și-a adjudecat victoria, cu scorul de 26-23, după ce la pauză avea avantaj de două goluri, 12-10. Au marcat pentru CSM Roman: Boljevic – 13 goluri, Stoleru – 4, Ana Maria Simion – 4, Cîlici – 2, Ferfolja – 1, Iovănescu – 1, De Soussa – 1.

În cadrul etapei a patra a Ligii Naționale de handbal feminin au mai fost programate partidele: CSM București – Rapid București 31-18 (20 septembrie), HC Zalău – Corona Brașov 16-20 (vineri, 6 octombrie), CSM Slatina – CSM Bistrița 27-28, Danubius Galați – Măgura Cisnădie 21-20 (sâmbătă, 7 octombrie), U Cluj – SCM Craiova 19-28, Dunărea Brăila – HCM Râmnicu Vâlcea (duminică, 8 octombrie).

Etapa viitoare, miercuri, 18 octombrie, CSM Roman întâlnește, pe teren propriu, Dunărea Brăila. Până atunci, echipa din Roman va evolua în prima manșă a turului al doilea preliminar al Cupei EHF, sâmbătă, 14 octombrie, în deplasare, pe terenul echipei ungare DKKA Dunaujvaros KA. Dunărea Brăila joacă și ea weekendul viitor în turul 2 al Cupei EHF, duminică, 15 octombrie, tot în deplasare, pe terenul echipei norvegiene Byasen Handball Elite.