Home

Ultimul meci al SCM Petrotub pe teren propriu, din acest sezon

SCM Petrotub Roman va întîlni FCM Dorohoi în penultima etapă, a 29-a, din cadrul campionatului de fotbal al Ligii a treia, seria I. Partida, care va avea loc vineri, 25 mai, de la ora 18, va fi și ultima pe care o va susține, pe teren propriu, echipa romașcană, în actualul sezon competițional.

Jucătorii din echipa SCM Petrotub, dar și conducerea tehnică, n-au deloc amintiri plăcute de la meciul tur, încheiat cu scorul 1-1. Suținuți frenetic de un public numeros și incitant, fotbaliștii de la FCM Dorohoi au practicat un joc agresiv, armă principală folosită cu acordul arbitrilor, care au trecut gazdelor cu vederea o sumedenie de faulturi. Pe acest fond, intimidant, romașcanilor li s-au lăsat foarte puține oportunități de a evolua și de a obține un rezultat în conformitate cu cele care îi aduseseră pe locul I. Cei din Dorohoi au deschis scorul, împotriva cursului jocului, în minutul 24. Pătrașcu a reușit să egaleze în minutul 70 și, după ce, în sfîrșit, arbitrul de centru a catadicsit să elimine un jucător al gazdelor pentru faulturi insistente și clare inclusiv pentru el, se părea că SCM Petrotub are cale liberă spre golul victorios. Au apărut fragmentările obișnuite în asemenea situații, cînd gazdele nu au voie să piardă. Totuși, cu două minute înainte de final, Marin, aflat la marginea careului doar cu portarul în față, a irosit uriașa ocazie avută și meciul s-a încheiat cu un rezultat neconform cu situația de pe teren.

Fie doar numai din considerentele de mai sus, meciul se anunță ca unul care va fi tratat foarte serios de fotbaliștii romașcani, neverosimil de apatici în anterioarele cinci partide disputate, pierdute toate. „De data asta, vom învinge„, a spus antrenorul secund Iosif Susanu.

Altfel, Sport Club Bacău speră într-o minune la Suceava, acolo unde lidera întîlnește antepenultima clasată, Politehnica Galați. Are nevoie, însă, de victorie la Piatra Neamț ca să-i mai rămînă o șansă la promovare.

Programul etapei a 29-a: SCM Petrotub Roman – FCM Dorohoi, Oțelul II Galați – CSM Pașcani, Ceahlăul II Piatra Neamț – Sport Club Bacău, Aerostar Bacău – Sporting Suceava, CSM Focșani – CS Panciu, ABC Stoicescu – Cetatea Tîrgu Neamț, Rapid Suceava – Politehnica Galați. CSM Rîmnicu Sărat stă.

1 Rapid Sv            26      18      6        2        56-18          60
2 SC Bacău           26      18      4        4        47-13          58
3 Roman               26      13      7        5        47-24          46
4 Sporting            27      13      6        8        42-33          45
5 Rm. Sărat          27      13      5        9        41-28          44
6 Panciu                26      11      8        7        30-21           41
7 Dorohoi             26      10      7        9        33-27          37