Home

Târziu pentru promovare, dar cu gol superb al lui Harbuzaru

SCM Petrotub Roman a învins cu 3-0 (1-0) Știinţa Miroslava, în antepenultima etapă a fazei play-off, cu Harbuzaru în prim-plan. FCM Dorohoi a învins la Pojorâta şi rămâne lideră şi principală candidată la promovare.

Pentru a mai păstra şanse de a promova în liga secundă, SCM Petrotub Roman avea neapărată nevoie să învingă Știinţa Miroslava. În antepenultima etapă a fazei play-off, una care a fost programată în 27 mai, SCM Petrotub a învins cu 3-0 (1-0), pe teren propriu, Știinţa Miroslava. Partida a contat pentru etapa a opta a fazei play-off din campionatul seriei I al Ligii a treia de fotbal.  Suporterii echipei romaşcane aşteptau şi un pas greşit al celor de la FCM Dorohoi în meciul de la Pojorâta, cu Bucovina. Au aşteptat degeaba.

Poate că merită să urmăreşti toate meciurile dintr-un campionat pentru a vedea un gol precum cel al lui Harbuzaru din partida SCM Petrotub Roman – Știinţa Miroslava, din 27 mai. În minutul 71 al partidei, Harbuzaru a şutat senzaţional de la circa 18 metri, din colţul stâng al careului mare, direct la vinclul din stânga portarului. A fost gol foarte frumos, cel de al doilea al partidei, care a contat mult  pentru victoria echipei sale.

Prima ocazie mare de a înscrie au avut-o cei de la Miroslava, în minutul 11. Bolboceanu, aflat pe partea dreaptă în sensul de atac al echipei sale, a găsit traiectoria ideală a pasei către Caragea, care n-a reuşit să profite de plasamentul prost al defensivei romaşcane şi a şutat peste poartă de la 14 metri de aceasta. Între timp, jucătorii din echipa romaşcană erau într-o deplină expectativă, chiar contemplare, în jumătatea lor de teren. Și Gafiţa dormea în minutul 20, când Caragea, cel mai bun jucător al oaspeţilor, a trecut cu nonşalanţă pe lângă el, dar n-a mai avut vlagă să şuteze bine. Harbuzaru, cel mai bun jucător din acest meci, a fost cel care i-a pasat, ideal, lui Mădălin Popa. Aflat la marginea careului mare, poziţie centrală, Popa a „sucit” un adversar şi apoi a şutat elegant şi precis cu stângul, pe jos, la rădăcina barei: 1-0. Acelaşi Popa, căpitanul echipei romaşcane, a ţintit bara, de această dată cu dreptul, dar de la aceeaşi distanţă ca şi mai înainte. Era minutul 43. Un pic mai târziu, Maxim, singur cu portarul, a ratat ocazia de a egala. Harbuzaru iese din nou la rampă în minutul 53, cu o pasă precisă către Enache, cel care a şutat slab, de la 17 metri. O altă foarte frumoasă fază a fost cea din minutul 63, când Mateiuc, după un lanţ de driblinguri, i-a trimis mingea exact pe picior lui Enache. A urmaţ şut frumos, sub transverasă, dar şi portarul era prezent. A urmat, în minutul 84, centrarea bună a lui Harbuzaru, de care Enache n-a ţinut cont, şutând aiurea. Portarul romaşcan Ciuclea se remarcă în minutul 86, când parează şutul lui Caragea, de la 7 metri de poartă. Enache îşi revine şi, după o preluare de nota 10, precedată de pasă în adâncime, închide scorul cu un şut din interiorul careului: 3-0.

SCM Petrotub Roman: Ciuclea – Rotariu, D. Marin, Gafiţa, Stahie, Petrila, Popa, Țapu, R. Marin, Damian, Harbuzaru. Au mai jucat Varea, Mateiuc, Pătraşcu şi Enache.

Știinţa Miroslava: Avram – Ciubotariu, Ghiarasim, Baciu, Talpan, Strungariu, Tincu, Bolboceanu, Gheorghiu, Maxim, Caragea. Au mai intrat: Săcrăieru, Giurumescu, Cozma, Irimia. Antrenor: Cristian Ungureanu.

Rezultatele etapei a opta din play-off: SCM Petrotub Roman – Știinţa Miroslava 3-0 (1-0), Bucovina Pojorâta – FCM Dorohoi 1-3 (0-0), Cetatea Târgu Neamţ – Kosarom Paşcani 2-2 (1-0).

FCM Dorohoi a învins la Pojorâta, acolo de unde SCM Petrotub Roman n-a plecat mulţumită, în acest campionat. Echipa gazdă, Bucovina Pojorâta, a avut curajul să egaleze în minutul 77, după ce partenera de joc deschisese scorul, imediat după începerea părţii a doua a meciului. Focul de paie a ţinut două minute. În minutul 79, FCM Dorohoi a repreluat, definitiv, conducerea şi a înscris încă o dată, asigurator. În celălalt meci, echipa din Tîrgu Neamţ n-a mai avut aplombul din meciul cu SCM Petrotub Roman.

În etapa următoare, a noua din play-off, SCM Petrotub Roman va juca în deplasare cu Kosarom Paşcani. Meciul va avea loc vineri, 30 mai. Tot în aceeaşi zi se vor mai disputa partidele: Cetatea Tîrgu Neamţ – Bucovina Pojorâta, Știinţa Miroslava – FCM Dorohoi. Este greu de presupus că FCM Dorohoi, care mai are nevoie doar de patru puncte în următoarele două ultime meciuri pentru a promova în liga secundă, va pierde la Miroslava.