Articol publicat în data de: lun, 07 Mai 2012

SCM Petrotub s-a umplut de cartonașe la Piatra Neamț

Ceahlăul II Piatra Neamț – SCM Petrotub Roman 2-1 (0-1), în etapa a 25-a a ligii a treia.

SCM Petrotub Roman a plecat de la Piatra Neamț și învinsă și cu o droaie de cartonașe, între care și unul roșu, după meciul cu Ceahlăul II Piatra Neamț din etapa a 25-a a ligii a treia la fotbal, seria I. Gazdele au cîștigat cu 2-1 (0-1) un meci în care echipa oaspete, pregătită de Ovidiu Marc și Iosif Susanu, n-a fost deloc una pe placul arbitrilor.

Ghidarcia a deschis repede scorul, în minutul al doilea, lăsînd de înțeles că echipa are prima șansă la victorie în partida de la Piatra Neamț. N-a fost așa, în cele din urmă, ci exact invers. Diaconu a adus egalarea în minutul 60, iar Dobrescu și-a adus echipa în avantaj în minutul 78. SCM Petrotub a avut ocazia de a egala, un pic mai tîrziu, dar Vlaicu a ratat lovitura de la 11 metri. Pătrașcu și-a trecut în cont un șut în bară, irosind și el o altă oportunitate.

“Arbitrajul a fost unul ostil. Ne-au dat o grămadă de cartonașe galbene și unul roșu, lui Harbuzaru, pentru cumul. Prima oară a fost pentru simulare, a doua pentru proteste. Parcă i-au pîndit. Nici Vlaicu și Petrila nu vor juca în meciul următor, cu Rapid Suceava, din cauza cartonașelor luate. Avem și trei jucători accidentați – Chirilă, Ciobanu și Țapu. Nu știu cum să facem să adunăm 11 jucători pentru meciul cu Suceava. Ceahlăul II a avut fotbaliștii juniori plecați la turneul lui Hagi, așa că a avut pe teren și jucători de la prima echipă precum Nohai și Dobrescu”, a declarat Ovidiu Marc.

SCM Petrotub: Geoacăș – Vlaicu, Marin, Ghidarcia, Gafița – Talpalariu, Petrila, Sărițanu, Alexandru – Pătrașcu, Harbuzaru. Au mai jucat Țapu, Vulpe, Lupușoru și Ciocoiu.

Alte rezultate din etapa a 25-a: Aerostar Bacău – CSM Pașcani 2-0, CSM Focșani – FCM Dorohoi 0-2, Abc Stoicescu – Sport Club Bacău 0-2, Politehnica Galați – CSM Rîmnicu Sărat 3-2, Rapid Suceava – CS Panciu 4-3, Cetatea Tîrgu Neamț – Sporting Suceava 0-3.

1 Rapid Sv      23        16        5          2          48-16   53

2 SC Bacău     24        16        4          4          40-12   52

3 Roman          23        13        7          3          46-18   46

4 Rm. Sărat     24        11        5          8          36-25   38

5 Sporting       24        11        5          8          37-31   38

6 Aerostar       23        11        4          8          26-22   37

7 Panciu          23        9          7          7          22-20   34

8 Pașcani         24        9          5          10        23-30   32