Articol publicat în data de: lun, 09 Apr 2012

SCM Petrotub s-a încălzit mai greu, dar a învins clar

SCM Petrotub Roman a obținut o victorie muncită, 3-1 (1-1), în dauna ultimei clasate, Politehnica Galați, în etapa a 20-a a ligii a treia la fotbal, seria I.

Chiar dacă s-au încălzit mai greu, permițînd oaspeților, care au făcut un joc mult peste locul ocupat în clasament, să preia inițiativa în debutul jocului, fotbaliștii romașcani și-au revenit ulterior. Jocul lor s-a legat din ce în ce mai bine și au apărut și fazele spectaculoase, dorite și aplaudate de spectatorul de fotbal.

Partida a fost animată, în start, de oaspeți, care au și avut primul șut spre poartă în minutul 4, prin Chiriac, unul dintre cei mai activi jucători. Imediat, Vulpe ripostează palid, avînd o viteză mai puțin decît portarul Olaru, ieșit în afara careului pentru a respinge, cu succes, mingea către care alergau amîndoi. După un minut, Țapu, aflat la marginea careului, șutează pe jos la colțul lung, puțin pe lîngă poartă. Faza din minutul 11, cu oaspeții în atac, a adus și prima ocazie mare a meciului. Cu spatele la poartă, M. Munteanu trimite cu călcîiul, portarul romașcan este bătut, dar mingea se duce la o palmă de bară. În faza următoare, Ghidarcia îl întîmpină în careu pe Lupu care cade și arbitrul dictează penalty, fără să ezite. Transformă, în minutul 12, Drăgan, 0-1.Opt minute mai tîrziu, Harbuzaru șutează frumos din lovitură liberă de la 25 de metri și portarul gălățean se remarcă printr-o paradă eficientă. Urmează două ocazii ale oaspeților. Mai întîi, găsit în careu cu o pasă foarte bună de Agbleta, Frunză driblează scurt și șutează foarte aproape de țintă. Apoi, Agbleta trage peste poartă.

Cea mai mare ocazie a gazdelor avea să vină în minutul 27 cînd Harbuzaru, în bună dispoziție de joc, bagă spaima în apărarea adversă, centrează ca la carte după două driblinguri, iar Vulpe reia cu capul pe cadrul porții, faza răcindu-se după reflexul salvator al lui Olaru, care a respins în bară. Golul egalizator, din minutul 31, a fost sută la sută marca Harbuzaru. Atacantul romașcan a pătruns în careu pe partea stîngă, a pasat pînă în mîna unui adversar, apoi a transformat penalty-ul. Pînă la pauză nu s-au mai înregistrat faze notabile, cu excepția a două cartonașe galbene primite de jucătorii de la Politehnica.

La reluare, jucătorii de la SCM Petrotub apar mai motivați și mai deciși. Astfel, după o fază prelungită de atac, la un carambol în careu mingea ajunge la Marin și fundașul romașcan înscrie, 2-1 (min. 50). Asaltul gazdelor continuă și efectul pe tabelă apare în minutul 56, cînd, la o centrare a lui Chirilă, de pe stînga, Vulpe reia cu capul, imparabil, 3-1. Același Vulpe este semnalizat eronat în ofsaid, în minutul 67, după care tot el are ocazia de a marca printr-un șut la colțul lung, puțin alături de poartă. Și gălățenii au ocazia de a înscrie, în minutul 68, prin Agbleta, dar acesta nu reușește să ajungă la minge în careul mic. Trei minute mai tîrziu, la lovitura de cap a lui Marin, mingea trece la o palmă peste transversală.

În continuare se joacă deschis, iar după șutul peste poartă a lui State, din lovitură liberă, Velicu trimite, cu capul, în bară din mijlocul careului (min. 77). În minutele rămase, fotbaliștii romașcani țin mingea departe de propria poartă și conservă rezultatul, dar și poziția a doua în clasament, la un punct în spatele liderei.

[sam id=”3″ codes=”true”]

SCM Petrotub: Ciuclea – Vlaicu, Marin, Ghidarcia, Lupușoru – Țapu, Petrila, Pătrașcu, Chirilă – Harbuzaru, Vulpe. Au mai jucat: Talpalariu, Alexandru, Ciocoiu, Ciobanu. Antrenori: Ovidiu Marc, Iosif Susanu.

Politehnica Galați: Olaru – Munteanu, Coman, Stamate, Velicu – Chiriac, Drăgan, M. Munteanu, Frunză – Agbleta, Lupu. Au mai jucat: Ginghină, State, Curmei. Antrenor: Mihai Barbu.

Celelalte rezultate înregistrate în etapa a 20-a: Rapid Suceava – Aerostar Bacău 2-0, Ceahlăul II – ABC Stoicescu 5-0, Oțelul II Galați – Cetatea Tîrgu Neamț 1-1, CSM Pașcani – CS Panciu 1-0, FCM Dorohoi – Sporting Suceava 2-1, Sport Club Bacău – CSM Rîmnicu Sărat 2-0. Etapa viitoare (vineri, 13 aprilie), SCM Petrotub va juca în deplasare, cu ABC Stoicescu.

1 Rapid Sv      19        13        4          2          39-12   43

2 Roman          19        12        6          1          41-12   42

3 SC Bacău     19        13        3          3          34-10   42

4 Rm. Sărat     19        10        2          7          30-20   32

5 Aerostar       19        9          3          7          22-21   30

6 Sporting       19        8          5          6          31-26   29

7 Panciu          18        8          5          5          16-14   29

8 Pașcani         19        7          4          8          19-25   25