Articol publicat în data de: lun, 23 Apr 2012

SCM Petrotub n-a reușit decît scor egal cu CSM Focșani

Odată cu rezultatul de egalitate, 0-0, realizat cu ultima clasată înaintea etapei a 22-a, CSM Focșani, SCM Petrotub Roman a ratat șansa de a se distanța în fruntea clasamentului seriei I a Ligii a treia la fotbal. Echipa romașcană se menține pe locul I, dar are un meci mai mult disputat decît a doua clasată.

Partida a fost una de uzură, iar terenul moale a creat destule probleme celor două echipe, care au reușit, totuși, să-și creeze cîteva ocazii de gol.

Petrila, avansat pe banda stîngă, i-a pasat bine în careu lui Vulpe, în minutul 11, dar acesta din urmă a tras pe lîngă poartă. Tot Vulpe a prins un șut de la 17 metri, trei minute mai tîrziu, iar portarul Borș a respins în corner. A venit rîndul lui Vlaicu, în minutul 23, să-și încerce norocul printr-un șut în diagonală, din colțul careului, dar mingea a trecut la o palmă de bară. Pînă la pauză, Vulpe a mai avut o tentativă de a ieși în evidență, însă a șutat defectuos, peste poartă. Prima mare ocazie de gol a oaspeților a venit în minutul 63, cînd Crăciun, complet liber în careu, a reluat cu capul puțin pe lîngă poartă. Ghidarcia, venit în sprijinul coechipierilor din atac, n-a nimerit nici el ținta cu o lovitură de cap din apropierea porții. Cea mai mare șansă de gol a aparținut oaspeților, în minutul 68. Atunci, Geoacăș a scăpat mingea în față, aceasta a ricoșat dintr-un fotbalist vrîncean și s-a dus încet, în bară, apoi Crăciun n-a reușit s-o împingă în plasă. În minutul 74, Vlaicu a centrat bine în careu pînă la Harbuzaru, însă lovitura de cap a acestuia n-a fost cea dorită. În fine, Marin, singur cu portarul la 8 metri, a pus latul la o centrare de pe dreapta și mingea s-a dus mult peste transversală, în minutul 79. În ultima parte a partidei, prelungită cu cinci minute, eforturile gazdelor de a pune în pericol poarta adversă au rămas fără rezultat.

SCM Petrotub: Geoacăș – Vlaicu, Marin, Ghidarcia, Gafița – Sărițanu, Petrila, Alexandru, Chirilă – Harbuzaru, Vulpe. Au mai jucat Lupușoru și Țapu. Antrenori: Ovidiu Marc, Iosif Susanu.

CSM Focșani: Borș – Ciornei, Ștefan, Crăciun, Stanciu – Săpunaru, Toma, Dumitru, Mîndrescu – Milea, Lida. Au mai jucat Pasăre și Negoiță.

Rapid Suceava, a doua clasată, n-a jucat, iar Sport Club Bacău, a treia pretendentă la promovare, n-a izbutit să învingă pe propriul teren.

Rezultatele etapei a 22-a: Ceahlăul II Piatra Neamț – Aerostar Bacău 0-0, Oțelul Galați – ABC Stoicescu Buzău (amînat pînă în 1 mai), CSM Pașcani – Politehnica Galați 3-2, FCM Dorohoi – Cetatea Tîrgu Neamț 1-1, Sport Club Bacău – CS Panciu 0-0, CSM Rîmnicu Sărat – Sporting Suceava 2-0. Rapid Suceava a stat.

Marți, 24 aprilie, este programată etapă intermediară. SCM Petrotub va juca în deplasare, cu Aerostar Bacău.

1 Roman              21      13      7        1        45-14 46

2 Rapid Sv           20      13      5        2        39-12 44

3 SC Bacău           21      13      4        4        34-11 43

4 Rm. Sărat         21      11      3        7        32-20 36

5 Panciu               20      9        6        5        18-14 33

6 Sporting            21      9        5        7        32-28 32

7 Aerostar            20      9        4        7        22-21 31

8 Pașcani              21      8        4        9        22-28 28