Home

SCM Petrotub a pierdut la Rădăuţi, în prelungiri, la ultima clasată

Bucovina Rădăuţi – SCM Petrotub Roman 1-0 (0-0), în etapa a 13-a a Ligii a treia de fotbal n echipa romaşcană rămâne pe locul al cincilea în seria A.

SCM Petrotub Roman este, în acest campionat al seriei A din Liga a treia de fotbal, singura echipă care a fost învinsă de Bucovina Rădăuţi, formaţie care se situează pe ultimul loc. În partida de la Rădăuţi, din etapa a 13-a, a doua din retur, SCM Petrotub a pierdut, la limită, 0-1, cu gol primit în primul minut al prelungirilor. Popescu a fost cel care a adus bucurie în tabăra gazdă. „Am primit gol după un contact între Vlaicu şi un jucător advers, la mijlocul terenului. Arbitrul a acordat lovitură liberă pentru ei şi din acea fază a ieşit corner. A urmat o «bâlbâială» în careu a defensivei noastre, de care au profitat gazdele. În ansamblu, a fost un joc modest, al nostru. Conform celor petrecute pe teren, un rezultat de egalitate ar fi fost echitabil. A fost un joc slăbuţ, de luptă, la mijlocul terenului, cu puţine ocazii de a marca. Noi am avut trei, ei au avut tot trei, cu tot cu gol. În ultimul sfert de oră, am încercat să câştigăm şi am urcat mai des în jumătatea adversă de teren. Aşa s-au ales cu două oportunităţi de a înscrie, pe contraatac, dar Dornescu a avut două intervenţii foarte bune”, a spus Iosif Susanu, antrenor secund la SCM Petrotub.

Echipa oaspete, al cărei antrenor principal este Valentin Avădanei, a avut trei ocazii de a marca. În minutul 35, Popa a şutat de la circa 20 de metri, puţin pe lângă vinclu. Sofroni şi-a încercat norocul cu un şut din vole, din interiorul careului, în minutul 70. Ciobanu a scăpat pe contraatac în minutul 77, dar nu a nimerit poarta cu şutul din colţul careului mare.

SCM Petrotub: Dornescu – Vlaicu, Marin, Carnariu, Lupuşoru, Popa, Ciobanu, Țapu, Sofroni, Harbuzaru, Enache. Au mai jucat: Talpalariu, Mateiuc, Alexandru.

Etapă favorabilă echipelor din jumătatea inferioară a clasamentului

„Avem posibilitatea de a urca între primele trei, dacă vom câştiga. În celelalte partide ale etapei, le văd ca favorite la victorie pe echipele din Dorohoi, Pojorâta şi Tîrgu Neamţ. Nu mă pronunţ în privinţa meciului de la Suceava. Este posibil orice”, a spus Iosif Susanu, antrenor secund la SCM Petrotub Roman, înainte de disputarea meciurilor din runda a 13-a. Cetatea Tîrgu Neamţ a revenit pe locul I după o victorie la scor cu Ceahlăul II, echipă care, cu puţin timp în urmă, învinsese Romanul cu 4-1. Echipa din Dorohoi a pierdut în Bacău, iar Moineştiul a scos punct în deplasarea de la Pojorâta. Nici Știinţa Miroslava, fostă lideră, n-a reuşit să ia punct la Suceava într-o rundă cu rezultate favorabile echipelor din jumătatea inferioiară a clasamentului. Ca urmare a acestora, SCM Petrotub Roman rămâne pe poziţia a cincea şi are cu cinci puncte mai puţin decât prima clasată.

Rezultatele mecurilor din etapei a 13-a, a doua din retur: Bucovina Pojorâta – CSM Moineşti 3-3, Aerostar Bacău – FCM Dorohoi 2-1, Cetatea Tîrgu Neamţ – Cehlăul II Piatra Neamţ 4-1, Sporting Suceava – Știinţa Miroslava 2-1. Kosarom Paşcani a stat.

Vineri, 22 noiembrie, SCM Petrotub va juca, pe teren propriu, cu Sporting Suceava, meci din etapa a 14-a.

1 Tg. Neamţ 12 7 3 2 20-10 24
2 Dorohoi 12 6 4 2 20-11 22
3 Moineşti 12 7 1 4 22-15 22
4 Miroslava 12 6 1 5 19-13 19
5 Roman 11 5 4 2 13-9 19
6 Paşcani 11 5 3 3 21-11 18
7 Pojorâta 12 4 4 4 13-16 16
8 Suceava 12 3 3 6 17-26 12