Prima paginăSport

SCM Petrotub a fost învinsă la limită la Pojorâta

Formaţia romaşcană a pierdut cu 2-3 (1-0) meciul din etapa a 16-a, cu Bucovina Pojorâta, după ce a condus în două rânduri.

Vineri, 20 martie, SCM Petrotub Roman a fost foarte aproape de a obţine un rezultat favorabil pe terenul celor de la Bucovina Pojorâta, lidera seriei I a campionatului de fotbal al Ligii a treia. Surpriza nu s-a produs, deşi fotbaliştii pregătiţi de Gabriel Țapu şi Iosif Susanu au condus în două rânduri. Scorul final a fost 3-2 (0-1) pentru Bucovina Pojorâta, care rămâne singura echipă neînvinsă din serie şi îşi consolidează poziţia pe primul loc al clasamentului. SCM Petrotub Roman rămâne pe poziţia a cincea în ierarhie, dar distanţa dintre ea şi a patra clasată s-a mărit la şase puncte. De altfel, primele patru clasate au obţinut victoria în această a 16-a etapă a campionatului.

Penalty neacordat, jucător eliminat

SCM Petrotub Roman a făcut unul dintre jocurile bune din acest campionat, dar rezultatul nu i-a fost favorabil. După o perioadă de timp în care a controlat jocul, Damian a deschis scorul, în minutul 32, în urma unei pase în diagonală venite de la Lupuşoru, cel care l-a pus în poziţie de singur cu portarul: 0-1. Diferenţa de scor putea fi mai mare înainte de pauză, în favoarea formaţiei romaşcane. În minutul 44, după o lovitură de colţ, mingea a ajuns la Carnariu, care a tras într-un adversar. Din respingere, balonul a intrat în posesia lui Petrila şi acesta a repetat figura de mai înainte. Jocul bun al formaţiei oaspete a continuat şi în partea secundă a partidei, dar cea care a marcat a fost echipa gazdă. De nesincronizarea defensivei romaşcane, la o aglomeraţie în careu, a profitat Pădurariu, care a restabilit egalitatea în minutul 55, 1-1. N-au trecut nici două minute până când Popa a pătruns impetuos pe flancul drept, a centrat perfect şi Damian a înscris printr-o lovitură de cap de la circa opt metri: 1-2. Momentul psihologic al partidei s-a consumat în minutul 73, când Popa a fost faultat clar în careu, fază pe care arbitrul a văzut-o altfel şi n-a acordat lovitura de la 11 metri care se impunea. În minutul 75, gazdele au scăpat pe contraatac, au surprins apărarea Romanului şi au egalat din nou, de această dată prin Buhăcianu, 2-2. La scorul amintit, un fault de joc al lui Petrila a fost sancţionat cu un cartonaş roşu. Gazdele au profitat imediat de superioritatea numerică şi Colţea şi-a adus echipa în avantaj, 3-2. SCM Petrotub a avut ocazia de a egala în minutul 83. După o lovitură de colţ, Măgirescu a reluat plasat, cu capul, dar portarul a reuşit să pareze, la rădăcina barei.

„Putea fi 3-1 pentru noi dacă arbitrul ar fi acordat penalty. La acel scor, având în vedere şi timpul de joc rămas, am fi câştigat. Am fost, din nou, defavorizaţi, prin eliminarea lui Petrila, şi apoi, cu om în minus, n-am reuşit să păstrăm scorul de egalitate. Rezultatul este unul mincinos şi nu ne mulţumeşte. Nu este în conformitate cu aspectul jocului”, a declarat antrenorul secund Iosif Susanu.

SCM Petrotub Roman a început partida cu: Ciuclea – Lupuşoru, Marin, Carnariu, Stahie, Petrila, Măgirescu, Popa, Damian, Brăescu şi Țapu. Au mai jucat Tofan şi Alexandru.

Celelalte rezultate ale etapei a 16-a: Știinţa Miroslava – Aerostar Bacău 3-1 (0-0), FC Zagon – Cetatea Tîrgu Neamţ 1-2 (0-0), Sporting Lieşti – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 0-2 (0-1), Bucovina Rădăuţi – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 0-0, Ceahlăul II Piatra Neamţ – CSM Paşcani 1-1 (0-1).

Programul etapei viitoare (27 şi 28 martie): AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – Bucovina Pojorâta, SCM Petrotub Roman – Ceahlăul II Piatra Neamţ, CSM Paşcani – Știinţa Miroslava, Aerostar Bacău – FC Zagon, Cetatea Tîrgu Neamţ – Sporting Lieşti. Sepsi OSK Sfântu Gheorghe şi Bucovina Rădăuţi vor sta.