Prima paginăSport

Patru medalii la naționale pentru luptătoarele din Roman

Antrenorul emerit Dumitru Artene spune că rezultatele sunt peste aşteptări

Elena Țocu, Mihaela Obreja, Magdalena Caia (foto) şi Maria Stratulat, toate legitimate la Clubul Atletic, au adus patru medalii Romanului de la Campionatul Naţional de lupte, seniori, competiţie care a avut loc la Cluj sâmbătă şi duminică, 14 şi 15 februarie. Este o altă izbândă a antrenorului emerit Dumitru Artene, cel care scoate medalii una după alta cu sportivii pe care îi pregăteşte, an de an, de mulţi ani. N-a existat competiţie în care numele Roman să nu fie trecut pe măcar o diplomă.

Elena Țocu a devenit vicecampioană naţională la categoria 69 de kilograme, un rezultat previzibil prin prisma valorii sportivei şi antrenorului. Tot medalia de argint a luat şi mai experimentata Mihaela Obreja, dar la categoria 58 de kilograme. Lista medaliatelor de la clubul romaşcan a fost completată cu Magdalena Caia, la 48 de kilograme, respectiv Maria Stratulat, la categoria 69 de kilograme. Ambele au urcat pe treapta a treia a podiumului la cel mai important concurs intern. Sunt foarte puţine cluburi în România, chiar şi cu potenţă financiară, care se pot lăuda cu patru medalii la un campionat naţional de seniori la o aceeaşi ediţie. Clubul Atletic Roman a reuşit. Antrenorul emerit Dumitru Artene spune: „Ne-am clasat pe locul al treilea între cluburile participante, după cel din Sfântu Gheorghe şi după Steaua Bucureşti. Am avut acelaşi punctaj cu a doua clasată, dar n-am prins locul secund deoarece n-am avut nicio medalie de aur. Nu am cum să fiu supărat. Dimpotrivă, sunt mulţumit. A fost cea mai importantă finală din acest an la nivel de seniori. A fost introdusă în calendar mai devreme. De obicei, era programată vara. Rezultatul este unul peste aşteptări şi ţin să le mulţumesc elevelor mele pentru felul în care au luptat. Vreau să adaug o menţiune pentru Magdalena Caia, care a învins vicecampioana mondială de cadete, Cristina Zoltan. Scorul a fost 12-2. A fost cea mai mare surpriză şi, bineînţeles, foarte plăcută. Nu mă aşteptam să ia medalie. Toate fetele au concurat foarte bine, au dat totul. Mai aproape de medalia de aur a fost Mihaela Obreja. A fost condusă, putea egala, putea lua conducerea în meciul final. A fost învinsă în ultimele secunde, când n-a reuşit să întoarcă scorul. Elena Țocu are o situaţie foarte dificilă. N-a avut cum să se pregătească pe îndelete pentru acest concurs. N-are niciun venit şi nu este hotărâtă să continue. Este greu, fără susţinere”.