Home

Patru echipe din Liga Națională se confruntă la Roman, în amicale

În primul meci, HCM Roman a învins Universitatea Neptun Constanţa.

HCM Roman a început luni, 22 decembrie, în Sala Sporturilor din Roman, o serie de trei meciuri de verificare în compania altor trei echipe din Liga Naţională feminină de handbal, Universitatea Neptun Constanţa, CSM Unirea Slobozia şi HC Dunărea Brăila. Aceste partide fac parte din programul de pregătire al echipei romaşcane, care-i are ca antrenori pe Florentin Pera şi Viorel Lazăr, în perspectiva jocurilor oficiale din cadrul a trei competiţii: Cupa Cupelor, campionatul Ligii Naţionale şi Cupa României.

handbal 02În primul meci al întrunirii de la Sala Sporturilor, disputat luni dimineaţă, HCM Roman a învins Universitatea Neptun Constanţa cu 32-27 (18-10). Florentin Pera a decis să înceapă jocul cu Vişan, în poartă, respectiv Iuganu, Mihalschi, Stoleru, Agrigoroaei, Toskovic, Horobeţ. A început bine de vreme ce scorul era 3-0 înainte de terminarea celui de al treilea minut, două dintre golurile gazdelor fiind marcate de interul dreapta Toskovic, iar celălalt de Stoleru. Elanul incipient a dus la o notă de bună dispoziţie în ce priveşte relaţiile de joc în echipa Romanului, deşi scorul era 4-2 în minutul 5. S-a ajuns la 9-3 în minutul al 12-lea. Apoi, Enescu a înscris de cinci ori consecutiv pentru echipa din Constanţa: 9-8. Până la pauză, echipa romaşcană nu a reuşit să marcheze cinci goluri la rând, dar a reuşit două serii consecutive a câte patru, care au dus diferenţa de scor la 18-10, contraatacul fiind unul eficient, pe baza paselor portarului Paula Vişan sau a intercepţiilor. Către finalul primei părţi a jocului, Florentin Pera le-a introdus la joc pe Crap şi Druţu.

În partea secundă  s-a constatat un început mai bun al echipei din Constanţa, care, după ce a redus diferenţa la şase goluri, 19-13, a prins perioade şi mai bune: 21-17, în minutul 40, 25-22, în minutul 45. Oricum, nu se punea problema învingătoarei. Echipa din Roman a mai condus, ulterior, la diferenţă de şapte goluri: 29-22, 32-25.

S-a terminat 32-27 un meci pe parcursul căruia doar Florentin Pera a putut să facă schimbări cărora li se poate spune numeroase, comparativ cu cele făcute de Ioan Crăciun. Pera a trimis pe teren 15 dintre cele 17 jucătoare din lot, şase schimbări, inclusiv jucătoare mai tinere precum Cîlici, Vartic şi Caramalău, fiind făcute în partea secundă a meciului, către final. Cîlici, intrată la joc ceva mai devreme, a şi reuşit să înscrie de trei ori din patru aruncări la poartă, majoritatea pe contraatac. De partea cealaltă, antrenorul Ioan Crăciun a avut la dispoziţie un portar şi nouă jucătoare între semicercuri.

HCM Roman: Vişan (Polocoşer, Tymoshenkova) – Iuganu (6 goluri, 3 din aruncări de la 7 metri), Stoleru (6), Toskovic (6), Horobeţ (4), Agrigoroaei (4), Cîlici (3), Mihalschi (2), Chitacu (1), Crap, Druţu, Vartic, Caramalău.

Universitatea Neptun Constanţa: Petrescu – Enescu (10, 3 din 7 metri), Tamaş (6), Ivan (6), Strahan (2), Mărginean (1), Toma (2), Barbos, Morsivschi.

Luni seară, după închiderea ediţiei, HCM Roman a jucat cu CSM Unirea Slobozia, tocmai echipa cu care se confruntase şi în ultimul meci al sezonului de toamnă al Ligii Naţionale, disputat în Sala Sporturilor din Roman joi, 20 noiembrie.

Tot luni, dar în reuniunea de dimineaţă a jocurilor de verificare de la Roman, HC Dunărea Brăila şi CSM Unirea Slobozia au încheiat la egalitate, 28-28 (15-15), o partidă în care echipa din Ialomiţa, pregătită de Liviu Paraschiv, s-a aflat mai mult timp la conducere. Echipa din Brăila o are ca antrenor principal pe Alexandrina Soare. Cei doi tehnicieni, Soare şi Paraschiv, au lucrat ca antrenori şi la HCM Roman. Echipa din Brăila este adversară a celei din Roman în Cupa României, dar şi vecină de clasament, în Liga Naţională.

Programul de marţi al jocurilor de la Sala Sporturilor din Roman: CSM Unirea Slobozia – Universitatea Neptun Constanţa (ora 9.30), HCM Roman – HC Dunărea Brăila (ora 11.30).