Home

Oboseala handbalistelor romașcane și-a spus cuvântul în meciul de la Brașov

ASC Corona 2010 Brașov a învins HCM Roman cu 25-15 (11-7), în etapa a 19-a a Ligii Naționale de handbal.

Unul dintre cele mai importante meciuri ale etapei a 19-a a Ligii Naționale feminine de handbal, în ce privește configurația clasamentului în partea superioară, a fost ultimul al rundei amintite, cel dintre ASC Corona Brașov și HCM Roman, diputat miercuri seară. Din păcate, echipa romașcană a părăsit terenul învinsă, scor 25-15 (11-7) pentru Corona Brașov – o echipă cu nouă jucătoare de națională în lot -, deși a jucat bine spre foarte bine aproape o jumătate de meci. Astfel, după ce gazdele au condus cu 2-0, HCM Roman a egalat. Imediat, Brașovul a preluat din nou conducerea, 3-2, după care a urmat o perioadă foarte bună a handbalistelor romașcane, pregătite de Florentin Pera și Viorel Lazăr, care au întors scorul, 3-5. Trecuse puțin de primul sfert de oră. Jocul a continuat sub semnul echilibrului până în minutul 26, când se înregistra 7-7. A fost ultima oară când s-a consemnat un scor de egalitate. La pauză a fost 11-7. În partea secundă, Corona a controlat jocul și s-a distanțat, treptat, 13-7, 16-9, 18-11 (minutul 49), 21-12 (minutul 54), 24-24 (minutul 58), iar scorul final a fost 25-15. Toskovic și Băbeanu, care dăduseră, la un loc, 15 goluri în meciul de la Ikast, n-au mai reușit o evoluție pe măsura așteptărilor. Au fost și multe ratări, dar, în primul rând, oboseala a fost cea care și-a pus cel mai apăsat amprenta pe prestația formației romașcane.

HCM Roman a început meciul în următoarea alcătuire: Tymoshenkova, Polocoșer  – Iuganu (5 goluri), Băbeanu (1), Druțu, Stoleru (6), Agrigoroaei (1), Chitacu. Au mai jucat Toskovic (2), Mihalschi, Crap și Câligi. N-au putut juca, în special din motive de sănătate, Horobeț, Vâlcu, Genkova și Vartic.

Lucian Micu (președintele HCM Roman): “Îmi asum acest eșec. Am permis o relaxare în preziua meciului și se pare că acest lucru a dăunat concentrării jucătoarelor, chiar dacă ele au făcut un joc bun până în minutul 25. Ulterior, n-au mai jucat la nivelul unei echipe de cupă europeană. Vom face o analiză serioasă și, dacă va fi cazul luării unor măsuri disciplinare, nu vom ezita să o facem”.

Florentin Pera (antrenorul HCM Roman): “Am avut doar 12 jucătoare apte și am reușit să facem față disputei doar o jumătate de meci. Ne așteptam la o prestație mai bună după meciul din Danemarca. S-a resimțit foarte mult oboseala, două nopți nedormite, 20 de ore în autocar. Era greu să emitem pretenții. Nu poate fi scuzat faptul că s-au ratat șase aruncări de la 7 metri și alte opt situații din postură de singur cu portarul. Am căzut în partea a doua, n-am mai reușit să păstrăm intensitatea și îmi pare rău că n-am reușit joc bun până la capăt. Mi-asum răspunderea pentru acest rezultat nefavorabil. Sper ca jucătoarele să conștientizeze că fără concentrare și determinare constante nu te poți menține în partea de sus a clasamentului. Trebuie să trecem cât mai repede peste acest moment”.

Rezultatele complete ale etapei a 19-a: HCM Baia Mare – Mureșul Tîrgu Mureș 37-20 (19-13), ASC Corona 2010 Brașov – HCM Roman 25-15, Universitatea Neptun Constanța – HCM Râmnicu Vâlcea 25-22 (13-8), CSM Cetate Devatrans – CSM București 23-32 (11-14), CSM Ploiești – Dunărea Brăila 34-27 (13-10), SCM Craiova – HC Zalău 22-17 (12-9), Universitatea Cluj – CSM Unirea Slobozia 31-33 (16-17).

Duminică, 22 februarie, sunt programate meciurile din etapa a 20-a. HCM Roman va juca pe teren propriu cu HCM Baia Mare, cu începere de la ora 11.

14 Mureșul 19 0 0 19 423-585 0

*CSM București a fost penalizată cu un punct pentru nerespectarea unei cerințe regulamentare în partida tur cu SCM Craiova