Home

O nouă înfrângere a fotbaliştilor romaşcani

Cetatea Tîrgu Neamţ – SCM Petrotub Roman 2-1 (0-1).

Sport Club Municipal Petrotub Roman a înregistrat o nouă înfrângere în campionatul Ligii a treia de fotbal, seria I. Echipa romaşcană a pierdut, vineri, la Tîrgu Neamţ, 1-2 (1-0), disputa cu Cetatea din etapa a 23-a. Formaţia romaşcană, pregătită de Gabriel Țapu şi Iosif Susanu, a deschis scorul în minutul 22, prin Damian, şi a reuşit să-şi păstreze avantajul până în minutul 58. Atunci s-a acordat lovitură de pedeapsă pentru gazde şi Bucătaru a egalat. Cetatea a preluat conducerea în minutul 72, prin Miron, şi, apoi, a ţinut scorul până la finalul partidei.

SCM Petrotub Roman rămâne pe poziţia a şasea, dar mai păstrează doar un punct faţă de următoarele două clasate.

Rezultatele etapei a 23-a: Sporting Lieşti – Bucovina Pojorâta 1-2 (1-2), FC Zagon – Ceahlăul II Piatra Neamţ 0-3 (0-2), Aerostar Bacău – CSM Paşcani 3-0 (0-0), Cetatea Tîrgu Neamţ – SCM Petrotub Roman 2-1 (0-1), Sepsi OSK Sfântu Gheorghe – Csikszereda Miercurea Ciuc 0-0. Bucovina Rădăuţi şi Știinţa Miroslava au stat. Etapa viitoare, SCM Petrotub va juca pe teren propriu, cu Aerostar Bacău, vineri, 15 mai.

1 Miroslava 19 15 1 3 36-14 46
2 Pojorâta 20 14 3 3 48-24 45
3 Sepsi 20 12 4 4 34-13 40
4 Tg. Neamţ 20 10 6 4 33-22 36
5 Aerostar 20 11 2 7 30-25 35
6 Roman 19 8 2 9 31-26 26
7 M. Ciuc 19 7 4 8 25-27 25
8 Rădăuţi 19 6 7 6 27-32 25