Prima paginăSport

Juniorii din Gherăeşti sunt campioni naționali la oină

Juniorii I şi III de la Biruinţa Gherăeşti au obţinut primul loc la Campionatul Naţional de Oină de la Constanţa. La Campionatul Naţional de Oină pe Plajă de la Mamaia, juniorii I, II şi III de la Gherăeşti au obţinut locul I.

La finalul lunii august, judeţul Constanţa a fost gazda a două importante competiţii de oină pentru juniori, la care au participat şi sportivii clubului Biruinţa Gherăeşti, antrenaţi de profesorii Ioan Chifan şi Mihai Blaj.

Campionatul Naţional de Oină – juniori I, II, III (masculin) a fost organizat în perioada 25 – 28 august, de Federaţia Română de Oină, în colaborare cu Ministerul Tineretului şi Sportului, Direcţia Judeţeană de Sport şi Tineret Constanţa şi Complexul Sportiv „Cleopatra” Constanţa, activitate înscrisă în calendarul competiţional pe anul 2015. Întrecerile au avut loc pe stadionul de rugby din cadrul Complexului Sportiv „Badea Cârţan”.

oina 2În întreceri, juniorii III au obţinut următoarele rezultate: Avântul Curcani – Izvorul Chiuieşti 5 – 12, Izvorul Chiuieşti – Biruinţa Gherăeşti 4 – 9 şi Biruinţa Gherăeşti – Avântul Curcani 7 – 3. În clasamentul final, primul loc a fost ocupat de Biruinţa Gherăeşti, Izvorul Chiuieşti – locul II, iar Avântul Curcani – locul III.

Rezultatele sportivilor juniori II au fost: Izvorul Chiuieşti – Biruinţa Gherăeşti 11 – 22, Surdila Greci Brăila – Avântul Curcani 8 – 3, Biruinţa Gherăeşti – Surdila Greci Brăila 22 – 9, Spicu Horia Constanţa – Izvorul Chiuieşti 0 – 22, Surdila Greci Brăila – Spicu Horia Constanţa 7 – 6, Avântul Curcani – Biruinţa Gherăeşti 14 – 8, Spicu Horia Constanţa – Avântul Curcani 8 – 12, Izvorul Chiuieşti – Surdila Greci Brăila 7 – 7, Avântul Curcani – Izvorul Chiuieşti 19 – 13, Biruinţa Gherăeşti – Spicu Horia Constanţa 19 – 12. Prima poziţie în clasamentul final a fost ocupată de Avântul Curcani, urmată Biruinţa Gherăeşti (locul II), Surdila Greci Brăila (locul III), Izvorul Chiuieşti (locul IV) şi Spicu Horia Constanţa (locul V).

Juniorii I de la Gherăeşti au fost primii în întrecerea lor. Rezultatele obţinute de echipele participante sunt următoarele: Avântul Curcani – Surdila Greci Brăila 14 – 8, Spicu Horia Constanţa – Biruinţa Gherăeşti 3 – 14, Surdila Greci Brăila – Spicu Horia Constanţa 3 – 4, Izvorul Chiuieşti – Avântul Curcani 11 – 2, Spicu Horia Constanţa – Izvorul Chiuieşti 2 – 5, Biruinţa Gherăeşti – Surdila Greci Brăila 10 – 7, Izvorul Chiuieşti – Biruinţa Gherăeşti 4 – 11, Avântul Curcani – Spicu Horia Constanţa 16 – 2, Biruinţa Gherăeşti – Avântul Curcani 15 – 2 şi Surdila Greci Brăila – Izvorul Chiuieşti 2 – 6. Clasamentul întrecerii la categoria juniori I a fost: Biruinţa Gherăeşti (locul I), Izvorul Chiuieşti (locul II), Avântul Curcani (locul III), Spicu Horia Constanţa (locul IV) şi Surdila Greci Brăila (locul V).

Biruinţa s-a impus şi la Campionatul Naţional de Oină pe Plajă

Federaţia Română de Oină a organizat, în perioada 28 – 30 august, în staţiunea Mamaia, Campionatul Naţional de Oină pe Plajă – juniori I, II şi III (masculin). Competiţia s-a desfăşurat în colaborare cu Ministerul Tineretului şi Sportului, Direcţia Judeţeană de Sport şi Tineret Constanţa şi Clubul Sportiv „Cleopatra” din Constanţa. „Vremea a ţinut cu noi, întrecerile au fost pe măsură, iar participanţii s-au bucurat de briza mării pe tot parcursul competiţiei”, a spus profesorul antrenor Mihai Blaj.

Rezultatele obţinute de juniori III au fost: Biruinţa Gherăeşti – Spicu Horia Constanţa 12 – 16, Surdila Greci Brăila – Biruinţa Gherăeşti 10 – 19, Spicu Horia Constanţa – Surdila Greci 7 – 12. În fruntea clasamentului final la categoria juniori III este Biruinţa Gherăeşti (locul I). Poziţia a doua a revenit echipei Spicu Horia Constanţa, iar locul III a fost obţinut de Surdila Greci Brăila.

Şi juniorii II de la Gherăeşti au avut o comportare frumoasă la acest campionat: Biruinţa Gherăeşti – Spicu Horia Constanţa 24 – 15, Surdila Greci Brăila – Biruinţa Gherăeşti 9 – 23, Spicu Horia Constanţa – Surdila Greci Brăila 4 – 18. Primele trei locuri în clasamentul final la categoria juniori II au fost ocupate de: Biruinţa Gherăeşti (locul I), Surdila Greci Brăila (locul II) şi Spicu Horia Constanţa (locul III).

În competiţia destinată juniorilor I, rezultatele au fost: Biruinţa Gherăeşti – Spicu Horia Constanţa 24 – 2, Surdila Greci Brăila – Biruinţa Gherăeşti 8 – 28, Spicu Horia Constanţa – Surdila Greci Brăila 2 – 19. În clasamentul final la categoria juniori I conduce Biruinţa Gherăeşti (locul I). Echipa din Gherăeşti a fost urmată de Surdila Greci Brăila (locul II) şi Spicu Horia Constanţa (locul III).

„După cum se vede, elevii noştri au câştigat cinci titluri de campion naţional, din şase posibile, în anul în care oina din Gherăeşti aniversează 55 ani de existenţă. Sperăm să câştigăm încă trei titluri, la Campionatele naţionale de juniori în sală, ce se vor desfăşura la Roman, în perioada 23-25 octombrie. Preşedintele clubului Biruinţa, Adrian Andrei, şi noi, antrenorii, mulţumim Primăriei Gherăeşti şi domnului primar Carol Bereşoaie, pentru sprijinul financiar acordat oinei, sportul nostru naţional”, a afirmat antrenorul Mihai Blaj.