Joc slab, rezultat pe măsură

HCM Roman a pierdut, 22-26 (10-13), meciul din deplasare cu CSM 2010 Bacău, din cadrul etapei a 18-a a Ligii Naționale feminine de handbal, disputat duminică, 4 martie.

Handbalistele pregătite de Corneliu Bădulescu și Dan Moisii nu au mai reușit să atingă forma din precedentele două meciuri, cu Universitatea Jolidon Cluj și Corona 2010 Brașov, fiind învinse destul de clar de ocupanta penultimului loc, după o partidă în care greșelile au fost numeroase și au existat multe ratări de pe semicerc, în postură de unul la unul cu portarul.
Echipa gazdă nu a arătat prea multe, dar a cîștigat pentru că a greșit mai puțin. Cei care au ieșit în evidență pe parcursul întregii confruntări au fost arbitrii gorjeni Adrian Eremia și Anton Drăgănescu, care au dictat nu mai puțin de 17 eliminări temporare, majoritatea nejustificate, într-o partidă fără veleități tehnice, de o slabă factură spectaculară.

Echipa gazdă a fost cea care a deschis scorul după care, în minutul 7, s-a înregistrat pentru ultima oară un scor de egalitate, 3-3. De acolo, gazdele au condus constant, la un gol sau două diferență, 6-4, 8-6, 10-8 (min. 20), reușind să încheie prima parte a meciului cu trei goluri avans, 13-10. În primele unsprezece minute din partea secundă a întîlnirii, pe teren s-a văzut doar CSM Bacău, care a reușit să se distanțeze la un greu de anticipat 19-11, diferență care avea să fie hotărîtoare pentru stabilirea învingătoarei. În următoarele 11 minute s-a consemnat un reviriment al formației vizitatoare, care s-a apropiat la 21-18 și 22-19, fără a lăsa, însă, impresia că este în stare să și întoarcă rezultatul. Eliminarea definitivă a lui Carmen Stoleru, în minutul 53, pentru cumulul a trei penalizări, a ușurat și mai mult sarcina gazdelor, care, fără să forțeze, au învins cu patru goluri diferență, 26-22, aceeași „distanță” înregistrîndu-se și în tur, 30-26, însă în favoarea HCM Roman.

În caz că formațiile moldovene vecine se vor afla la egalitate de puncte la sfîrșitul campionatului, CSM 2010 Bacău va devansa HCM Roman în clasament, pentru că a înscris mai multe goluri în deplasare. Partida a fost urmărită din tribună de întreaga conducere a clubului romașcan, iar la meci a fost prezent și un numeros grup de suporteri din Roman, ale căror încurajări n-au avut, însă, efectul scontat.

Aruncări de la 7 metri: 5-2, toate transformate.
Eliminări temporare: 11-6.

CSM 2010 Bacău: Parhomenko, Sîntămărean, Croitoru – Cherecheș (7 goluri, 5 din 7 metri), Shutska (4), Simion (3), Lazăr (3), Szabo (2), Matei (2), Busuioceanu (1), Krumova (1), Toma (1), Amoagdei (1). Antrenori: Gabriel Armanu, Gabriela Manea.

HCM Roman: Polocoșer, Vișan – Iuganu (6), Agrigoroaei (5), Horobeț (3, 2 din 7 metri), Garipova (3), Gherman (2), Stoleru (2), Cricleviț, Hamciuc.

În celelalte meciuri disputate din etapa a 18-a s-au înregistrat următoarele rezultate: SCM Craiova – CSM Cetate Devatrans 33-25, HCM Baia Mare – CSM Ploiești 26-24 (după un meci în care antrenorul Ploieștiului, Gheorghe Ionescu, a avertizat că va face greva foamei dacă arbitrii întîlnirii nu vor fi suspendați), Dunărea Brăila – Universitatea Neptun Constanța 39-29 și o minisurpriză: CSM București – Universitatea Jolidon Cluj 28-31.
HC Zalău – Oțelul Galați a fost amînat pînă în 7 martie, iar Corona Brașov – Oltchim Rîmnicu Vîlcea se va disputa în 13 martie.

Etapa viitoare, HCM Roman va juca pe teren propriu cu HC Zalău.

1 Oltchim              14      14      0        0        498-336      28

2 Zalău                 17      11      3        3        441-365      25

3 Galați                 16      11      1        4        432-384      23

4 Brăila                 16      11      1        4        452-411      23

5 Cluj                    16      11      1        4        464-429      23

6 Brașov               17      8        0        9        410-406      15

7 București           17      7        1        9        473-487      15

8 Roman               18      7        1        10      437-480      15