Home

HCM Roman vizează a doua victorie din acest campionat

HCM Roman – Cetate Deva, duminică, 14 septembrie, ora 11, la Sala Sporturilor din Roman, în etapa a patra a Ligii Naţionale de handbal.

HCM Roman a început campionatul cu un rezultat de egalitate în deplasare, la Cluj. L-a continuat cu o înfrângere pe teren propriu, cu SCM Craiova, corecţie dată de echipa olteană. A venit victoria de la Ploieşti, din etapa a treia, în care formaţia romaşcană, pregătită de Florentin Pera şi Viorel Lazăr, a revenit către forma sa bună, cea în care era şi la finalul returului trecut, când s-a clasat pe locul al treilea. Urmează meciul din etapa a patra, în care HCM Roman va întâlni CSM Cetate Deva, partidă care se va disputa duminică, 14 septembrie, în Sala Sporturilor din Roman. Conform programărilor făcute la Federaţia Română de Handbal (FRH), meciurile din campionat, nu cele din etape intermediare, au fost puse duminica. HCM Roman a încercat să obţină dreptul de a juca sâmbătă. A şi reuşit, se pare, în primă fază. FRH anunţa, marţi, pe a sa locaţie, reprogramarea meciului în ziua 13 septembrie, de la ora 11. N-a mai fost aşa. În alte trei partide, echipele implicate s-au înţeles între ele şi cu Federaţia şi meciurile au fost devansate. Meciul de la Roman, din 14 septembrie, dacă nu se va mai schimba ceva, îi va avea ca arbitri pe Nacu şi Rucoi, din Mureş. Zamfir Mesaros (Maramureş) va fi observator.

HCM 02

Cele două meciuri precedente între Roman şi Deva

În 9 noiembrie 2013, HCM Roman a pierdut puncte la Deva. În meciul tur din campionatul trecut, echipa romaşcană a fost egalată în ultima secundă, în urma unei aruncări de la 9 metri. Meciul dintre CSM Cetate DevaTrans şi HCM Roman, din etapa a opta, s-a încheiat cu scorul 24-24, după ce, la pauză, formaţia din Hunedoara conducea cu 13-12. După 59 de minute şi 57 de secunde, scorul era favorabil echipei oaspete, care conducea cu 24-23. Trei secunde, ultimele ale partidei, au fost cele în care echipa gazdă s-a concentrat la maximum şi a reuşit să înscrie. Acel gol a avut ca urmare pierderea a două puncte de către HCM Roman. N-au fost, totuşi, decisive doar cele trei secunde ale finalului de meci. HCM Roman a condus şi la patru goluri diferenţă pe parcursul meciului. În minutul al zecelea, HCM Roman, cu Stoleru şi Băbeanu stăpâne pe joc, conducea cu 6-2. Cu Toth şi Cartaş eficiente, Deva a intrat la pauză cu avantaj: 13-12. În minutul 42, Romanul conducea: 20-17. 23-24 (Deva – Roman) era scorul în minutul 58. Mai bine de două minute, scorul s-a păstrat. Cartaş a reuşit acea aruncare rarisimă, în ultima clipă, cu care a marcat golul egalizator, 24-24. Au jucat atunci: CSM Cetate: Poenaru – Cartaş (10 goluri), Toth (5), Tasici (3), Ardean (2), Petrinja (2), Rusu (1), Antoce (1). Antrenor: Gheorghe Ionescu; HCM Roman: Pîslaru, Vişan – Băbeanu (10), Stoleru (7), Horobeţ (2), Agrigoroaei (2), Genkova (1), Joldeş (1), Bokaric (1), Krumova, Pavăl, Chitacu, Amoagdei. Antrenor: Florentin Pera.

Pe 22 februarie 2014 a fost o victorie obţinută cu sacrificii de handbalistele romaşcane. Susţinută frenetic de publicul romaşcan pe tot parcursul partidei, familia de handbaliste de la HCM Roman, pregătită de Florentin Pera şi Vorel Lazăr, a obţinut cea de a 12-a victorie din campionatul trecut, în etapa a 19-a, 27-19 (13-11) cu CSM Cetate Deva. Diferenţa de scor de opt goluri a fost realizată în ultimul sfert de oră, până atunci partida aflându-se sub semnul echilibrului. Partida a fost una fără menajamente. Cele care au plătit tribut prin accidentări au fost handbalistele romaşcane. Jocul a început cu gol marcat de Băbeanu. De la 1-2 s-a ajuns la 5-2 pentru HCM Roman, tonul fiind dat de Raluca Agrigoroaei. După 7-4, Deva, cu Poenaru în poartă, s-a apărat foarte bine şi a reechilibrat partida: 7-7, 10-10. După 13-11 la pauză, Pera o introduce pe teren pe Amoagdei pentru a face marcaj, om la om, la Cartaş. Cetate Deva preia conducerea în minutul 44, 16-17. De la 18-18, HCM Roman a înscris de şapte ori consecutiv şi scorul a ajuns la 25-18 în minutul 56. Druţu a marcat de la distanţă, Horobeţ din unghiuri imposibile, Agrigoroaei a înscris direct din aruncare de la 9 metri, surprinzând portarul, iar Crap, abia intrată, a marcat spectaculos. Introduse şi ele în joc în ultimul minut, Iuganu şi Chitacu n-au ratat ocazia de a-şi pune amprenta pe acea frumoasă victorie. Altfel, Tereza Pîslaru a parat o aruncare de la 7 metri, iar Paula Vişan s-a remarcat prin intervenţii extraordinare în partea secundă a jocului. HCM Roman: Pîslaru, Vişan – Druţu (7 goluri), Horobeţ (4), Băbeanu (4 / 2 din aruncări de la 7 metri), Agrigoroaei (4), Krumova (3), Bokaric (1), Pavăl (1), Crap (1), Iuganu (1 / din 7 metri), Chitacu (1), Genkova, Amoagdei; CSM Cetate Deva: Miskovic, Poenaru – Cartaş (6 / 1 din 7 metri), Lazăr (4), Simion (3), Antoce (3), Șovar (1), Din (1), Petrinja (1), Toth, Rusu, Bârsan. Antrenor: Ioan Băban. HCM Roman era atunci pe locul al treilea.

leoreanu dan laurentiu raport 01Revanşă faţă de suporteri

Laurenţiu Dan Leoreanu (preşedinte de onoare al HCM Roman, primarul municipiului Roman): „Trebuie să-şi ia revanşa în faţa spectatorilor, să se mobilizeze. Spectatorii şi suporterii, în general, au dat dovadă de bună credinţă. Echipa trebuie să-şi dea sufletul pe teren. Coalizare la maximum a energiei, echipă unită, dârză, ingeniozitate şi pragmatism. Toate acestea trebuie finalizate cu victorie. Fetele sunt datoare suporterilor, care le-au încurajat şi după meciul pierdut cu SCM Craiova. Au câştigat la Ploieşti, dar mai trebuie ceva”.

Lucian Micu - viceprimarContinuitate după victoria de la Ploieşti

Lucian Micu (preşedinte al HCM Roman, viceprimar al municipiului Roman): „Va fi un meci foarte important. Victoria de la Ploieşti este una de moral şi încredere. Să continuăm ce am început în etapa a treia şi să ajungă toate jucătoarele la maximum de formă! În orice moment, trebuie să contăm pe toate jucătoarele din lot, având în vedere că sunt şi jocuri multe în interval mic de timp. De la începutul acestei luni, am adus-o în echipă şi pe junioara Loredana Vartic, de la LPS Roman”.

Pera FlorentinVoinţa duce la rezultate bune

Florentin Pera (antrenor principal la HCM Roman): „Ne aşteaptă un joc dificil. Deva şi-a păstrat lotul şi are echipă omogenă. Consider că echipa mea este favorită la victorie, după meciul bun de la Ploieşti. Avem şi avantajul terenului propriu, dar trebuie atenţie maximă. Majoritatea echipelor componente ale ligii sunt apropiate valoric. Fiecare joc este deschis oricărui rezultat. Fetele noastre au arătat altă atitudine la Ploieşti. Cred că au trecut peste eşecul din meciul cu Craiova. O vom avea şi pe Druţu, cea care n-a jucat la Ploieşti. Este refăcută. În ce priveşte data meciului cu Deva, noi ne planificasem pregătirile pentru sâmbătă. Indiferent în ce zi va fi meciul, noi trebuie să jucăm. Câlici n-a jucat în meciurile precedente, întrucât n-a ajuns la nivel optim de pregătire. N-a făcut pregătire centralizată. În meciul cu Craiova, n-am folosit câteva jucătoare de pe bancă. Am sperat şi într-o tresărire de orgoliu a titularelor. Sper că am învăţat toţi din acea nereuşită. Am avut de pierdut, dar fetele şi-au revenit. Au înţeles că, prin voinţă, se pot obţine rezultate bune. Echipa noastră a stat foarte bine, moral-volitiv, în meciul de la Ploieşti. Fiecare dintre jocurile din acest campionat, continuând cu următorul, este cel mai important. Trebuie mentalitate de învingător, tot timpul!”

Trei meciuri în devans, în etapa a patra

Programul etapei a patra, iniţial stabilit în 14 septembrie, mai cuprinde partidele: SC Mureşul Târgu Mureş – Corona Braşov (14 septembrie), HCM Baia Mare – Universitatea Neptun Constanţa (s-a jucat joi seară, 11 septembrie, de la ora 17), HCM Râmnicu Vâlcea – CSM Ploieşti (14 septembrie), CSM Bucureşti – SCM Craiova (14 septembrie), HC Dunărea Brăila – U Cluj (13 septembrie), HC Zalău – Unirea Slobozia (13 septembrie).

1 Bucureşti 3 3 0 0 105-62 9
2 Braşov 3 3 0 0 86-58 9
3 Brăila 3 3 0 0 98-73 9
4 Baia Mare 3 3 0 0 94-69 9
5 Craiova 3 2 0 1 67-68 6
6 Roman 3 1 1 1 70-73 4
7 Constanţa 3 1 0 2 76-74 3
8 Zalău 3 1 0 2 69-84 3