Prima paginăSport

HCM Roman obține un rezultat de egalitate la Ploieşti

Miercuri după-amiază, într-un meci contând pentru etapa a şasea a Ligii Naţionale de handbal feminin, HCM Roman a obţinut un rezultat de egalitate, 31 – 31, în deplasare, cu CSM Ploieşti, după ce, la pauză, scorul fusese 18 – 12 în favoarea jucătoarelor romaşcane.

HCM Roman a obţinut, miercuri, 23 septembrie, la Ploieşti, un punct preţios în configuraţia finală a clasamentului, pe terenul unei echipe care s-a întărit puternic în vară şi care are, în acest sezon, pretenţii europene, clasându-se, înaintea partidei din etapa a şasea a Ligii Naţionale de handbal feminin, pe locul al treilea, cu patru victorii în primele cinci runde. Se poate spune, totuşi, şi că Romanul a pierdut printre degete o victorie care îi părea asigurată, după un meci în care a dominat net prima repriză, conducând la o diferenţă de şase goluri la pauză, 18-12 pentru HCM Roman în disputa cu CSM Ploieşti. Gazdele de miercuri au avut, însă, o a doua repriză de excepţie, revenind puternic mai ales în ultimele minute. CSM a egalat la 31, cu şansă, la ultima fază a partidei, din lovitură liberă de la 9 metri: minge deviată de zid în braţul portarului şi, apoi, în plasă.

„A fost un rezultat nedrept, după ostilităţile din teren. Am dominat clar şi meritam să câştigăm jocul, dar am luat acel gol din lovitură liberă în ultima secundă. Au fost şi greşeli ale noastre, poarta nu a fost la cel mai înalt nivel şi trebuie să ne revenim şi din acest punct de vedere. Mă bucur că fetele au reuşit să depăşească momentul dificil din etapa trecută, demonstrând că acolo a fost doar o sincopă, că echipa are potenţial şi că, dacă este lăsată să joace, poate obţine rezultate foarte bune. Punctul obţinut la Ploieşti este preţios, prin prisma faptului că echipa lor a investit enorm de mult în acest sezon, veneau şi după o victorie categorică la opt goluri pe terenul Coronei Braşov. Puţină lume spera că noi vom putea face un asemenea joc la Ploieşti şi, din acest punct de vedere, cred că putem să ne declarăm mulţumiţi. Suntem, desigur, supăraţi, pentru că am condus pe tot parcursul jocului şi că am luat acel gol în final. Însă am arătat că jocul a fost unul consistent şi am dat dovadă de atitudine şi determinare, ceea ce ne dă încredere în vederea următoarelor partide”, a declarat antrenorul principal al HCM Roman, Florentin Pera.

Au marcat pentru HCM Roman: Tošković – 8 goluri, Iuganu – 8, Glibko – 5, Ivan – 4, Druţu – 3, Stoleru – 3.

Pentru CSM Ploieşti au punctat: Dmitrovic – 10, Farcău – 8, Shutska – 5, Tivadar – 3, Tudor – 3, Dinu – 1, Bozovic – 1.

În cadrul etapei a şasea a Ligii Naţionale de handbal feminin au mai fost programate partidele: CSM Bucureşti – HCM Râmnicu Vâlcea 35-24, HCM Baia Mare – HC Zalău 36-26, Universitatea Cluj – SCM Craiova 28-38, Unirea Slobozia – Corona Braşov 24-33, Măgura Cisnădie – Dunărea Brăila 26-31, Alba Sebeş – Rapid Bucureşti 25-24.

Etapa viitoare, sâmbătă, 26 septembrie, HCM Roman va întâlni, pe teren propriu, de la ora 11, Unirea Slobozia.