Prima paginăSport

HCM Roman continuă cursa pentru un loc cât mai bun în play-off

HCM Roman va juca duminică, 25 ianuarie, cu CSM Ploieşti, în etapa a 16-a a campionatului Ligii Naţionale, pe teren propriu. Meciul se va desfăşura cu începere de la ora 11, în Sala Sporturilor din Roman.

HCM Roman a încheiat victorioasă primele două meciuri din returul campionatului Ligii Naţionale feminine de handbal, pe teren propriu cu Universitatea Cluj şi în deplasare cu SCM Craiova. Urmează meciul din etapa a treia a returului, a 16-a a campionatului, cu CSM Ploieşti, unul care va avea loc în Sala Sporturilor din Roman duminică, 25 ianuarie, cu începere de la ora 11, partidă televizată în direct de postul Digisport 1.

HCM 01

În etapa precedentă, CSM Ploieşti a pierdut, 22-31 (10-15), meciul cu HCM Baia Mare. Formaţia romaşcană, pregătită de Florentin Pera şi Viorel Lazăr, ocupantă a locului al cincilea în acest moment, va aborda meciul cu CSM Ploieşti din postura de favorită la victorie, chit că este afectată de oboseala acumulată după două deplasări lungi, la Craiova şi Brăila, în campionat şi în Cupa României. Bucuria victoriei de la Craiova a fost parţial demolată de supărarea cauzată de înfrângerea de miercuri, 21 ianuarie, din Cupă, competiţie în care HCM Roman, finalistă în sezonul precedent, merita să ajungă într-o fază superioară. Joi, 22 ianuarie, jucătoarele de la HCM Roman au avut în program analiza partidei de miercuri şi refacere. Vineri a fost stabilit un antrenament şi vizionare, iar sâmbătă a mai fost programat un antrenament.

Partida de duminică, de la Roman, va fi arbitrată de cuplul bucureştean Iliescu / Manea.

HCM Roman a învins în meciul din turul campionatului

hcmHCM Roman a reuşit prima victorie din actuala ediţie, 2014-2015, a Ligii Naţionale feminine de handbal, în etapa a treia, 23-22 (10-11) în meciul din deplasare cu CSM Ploieşti, disputat pe 7 septembrie.

Echipa romaşcană a început mai bine meciul, conducând cu 2-0 în minutul 5. A continuat în aceeaşi notă şi, în minutul 18, era în avantaj cu un gol, 5-4. După 7-5, în minutul 23, s-a ajuns la 7-7 în minutul 25. Cu trei minute înainte de încheierea primei părţi a partidei, Romanul conducea cu 9-8. La pauză, gazdele erau în avantaj, 11-10. De acolo, formaţia oaspete pregătită de Florentin Pera şi Viorel Lazăr a trecut la conducere şi a menţinut controlul jocului, confirmat şi de tabela de marcaj: 13-12 (minutul 35), 17-15 (minutul 42), 19-17 (minutul 47), 22-20 (minutul 56). A fost egalată în ultimul minut, 22-22. Se părea că ghinionul nu este departe de echipa romaşcană, dar a fost tocmai invers. Cu trei secunde înainte de final, interul Toskovic a înscris golul victoriei HCM Roman, printr-o aruncare de la 9 metri.

HCM Roman a fost reprezentată atunci de: Vişan (10 intervenţii), Tymoshenkova (14), Polocoşer – Agrigoroaei (6 goluri), Băbeanu (6), Toskovic (5), Iuganu (2), Stoleru (2), Horobeţ (1), Crap (1), Chitacu, Mihalschi, Vîlcu.

După acel meci, Viorel Lazăr (antrenor secund la HCM Roman) declara: „A fost o evoluţie bună spre foarte bună a jucătoarelor noastre. A fost o victorie muncită. Fetele s-au mobilizat şi s-au concentrat asupra jocului mult mai mult decât în partida precedentă, s-au completat una pe cealaltă în momentele dificile. Am avut doar două aruncări de la 7 metri şi, din nefericire, am ratat una. Formaţia gazdă a beneficiat de 12 aruncări de la 7 metri şi a ratat două. Dumnezeu a avut grijă de noi în acest meci, pe care, în foarte mare parte, l-am ţinut sub control. După şocul din etapa trecută, s-a văzut acum că dăruirea şi angajamentul sunt caracteristice handbalistelor noastre. În combinaţie cu talentul apare şi rezultatul. Au făcut bine ambele faze, apărare şi atac. Portarii Vişan şi Tymoshenkova au avut un randament ridicat. Am avut şi momente foarte bune, dar au existat şi greşeli. Este bine că finalul a fost unul fericit”.

Consolidarea locului în clasament

Laurentiu Leoreanu - primarLaurenţiu Dan Leoreanu (primarul Romanului, preşedinte de onoare al HCM Roman): „Meciul din Cupă de la Brăila mi s-a părut unul în care ambele echipe au jucat slab. Echipa gazdă n-a fost mai bună decât a noastră. Important este ca fetele noastre să se refacă pentru partida din campionat. A fost oboseală mare cu cele două deplasări, aceasta-i realitatea. Nu mai avem ce să discutăm despre trecut, să ne gândim la viitor. Primordial este să ne consolidăm locul în clasament, să ne concentrăm pentru meciul cu CSM Ploieşti”.

Mobilizare pentru victorie

Lucian Micu - viceprimarLucian Micu (viceprimarul Romanului, preşedinte al HCM Roman): „Din păcate, a fost un meci mai puţin reuşit al nostru la Brăila. În apărare, jocul a fost destul de bun, în condiţiile în care am încasat puţine goluri în deplasare. Faza de atac a dezamăgit. Coroborat cu un arbitraj de neînţeles, am ratat calificarea în faza următoare. Sigur, rezultatul nefavorabil poate fi pus şi pe seama celor două deplasări grele, consecutiv. Cred că, dacă eram mai atenţi în faza de atac, rezultatul putea fi altul. Ne aşteaptă o partidă foarte dificilă cu CSM Ploieşti, echipă întărită. Sunt convins că vom reuşi să trecem peste înfrângerea din Cupă şi că ne vom mobiliza pentru a câştiga”.

Tonus bun

PeraFlorentin Pera (antrenor principal la HCM Roman): „Sperăm să menţinem acel tonus bun dat de cele două victorii din campionat, în acest an. A fost un joc destul de bun, echilibrat, la Brăila, unde puteam obţine victoria. Am fi preferat ca partida să se dispute pe teren neutru şi să fi avut mai multe zile pentru recuperare înaintea acestuia. Am dus cât am putut. În partea secundă a meciului, am avut câteva momente de sclipire, insuficient. Am fost dezavantajaţi şi cu cele 16 minute de eliminare. Brăila n-a fost mai bună decât Romanul. A avut un plus în poartă, pe lipsa noastră de concentrare la finalizare. Perianu a prins o zi foarte bună. Noi am avut doar o zi pentru pregătire şi 30 de ore petrecute pe drum, cu două nopţi nedormite, două meciuri în patru zile, ambele în deplasare. Nici acum n-avem prea mult timp la dispoziţie. Forma de moment a anumitor jucătoare poate să încline balanţa. Am încredere că fetele vor intra motivate şi vor juca pentru obţinerea rezultatului pozitiv. Încă mai persistă o stare de oboseală, pe care sper să o depăşim cât mai repede, cu ajutorul staff-ului medical. Să revenim la prospeţime”.

Programul etapei a 16-a: SC Mureşul Târgu Mureş – HC Zalău (25 ianuarie, ora 19), HC Dunărea Brăila – CSM Unirea Slobozia (25 ianuarie, ora 11), CSM Bucureşti – Universitatea Cluj (25 ianuarie, ora 20.30), HCM Râmnicu Vâlcea – SCM Craiova (27 ianuarie, ora 17), HCM Baia Mare – CSM Cetate Deva (25 ianuarie, ora 19), ASC Corona 2010 Braşov – Universitatea Neptun Constanţa (25 ianuarie, ora 12.30). HCM Roman s-ar apropia la un punct de a patra clasată, dacă va învinge CSM Ploieşti şi dacă HCM Râmnicu Vâlcea va câştiga. Altfel, primele trei clasate au meciuri relativ uşoare, pe teren propriu, fiind greu de presupus că nu vor lua câte trei puncte.