Home

HCM Roman a urcat pe locul al doilea în Liga Națională

Echipa romașcană a câștigat cu 32-21 (17-6) meciul cu HCM Râmnicu Vâlcea și are patru victorii, din tot atâtea posibile, de la începutul campionatului 2013-2014.

HCM Roman a obținut cea de a patra victorie consecutivă, 32-21 (17-6) cu HCM Râmnicu Vâlcea, în campionatul Ligii Naționale feminină de handbal, a patra consecutivă la începutul unui sezon competițional, ceea ce reprezintă o premieră pentru echipa romașcană, de când a promovat în prima ligă, în 2003. În precedentele două sezoane, cel puțin, HCM Roman a avut un program deloc favorabil la debut de campionat, cu Oltchim pe teren propriu, cu două deplasări legate. Astfel, în etapa a patra abia de reușea să facă două puncte, nu trei, cum sunt din această ediție, acordate în caz de victorie. Acum, situația s-a schimbat, înspre foarte bine pentru tonusul echipei. Punctajul mare, chiar maximum în cazul Romanului, de această dată, ajută la abordarea următoarelor confruntări. La această stare de lucruri au contribuit felul în care și seriozitatea cu care handbalistele pregătite de Florentin Pera și Viorel Lazăr au abordat partida cu formația din Râmnicu Vâlcea, inferioară valoric în acest moment. Spre lauda lor, Stoleru și colegele sale au tratat această dispută cu același profesionalism ca și pe cel din prima etapă, cu Universitatea Jolidon Cluj, spre exemplu.handbal

De aceea, după o tatonare de cinci minute, la finalul căreia scorul era 2-1, handbalistele de la Roman au pus stăpânire pe joc. În următoarele cinci minute s-au mai dat cinci goluri, dintre care trei ale gazdelor, asfel ajungându-se la 5-3. De atunci, jocul a mers într-un singurs sens, apre poarta în care au stat Guiu și Pușcaș. În cel de al 13-lea minut al partidei, Carmen Stoleru, căpitanul echipei romașcane, a căzut pe spate și a dat cu capul de podea, zdravăn. Meciul a fost întrerupt circa trei minute, timp în care asistența medicală a fost în prim-plan. Spre bucuria tuturor, Carmen și-a revenit după acea lovitură, fiind înlocuită de Paula Pavăl și apoi rămasă pe bancă până la sfârșitul partidei.

După ce și-a intrat în mână cu o a treia aruncare de la 7 metri, terminată tot cu schimbarea tabelei de marcaj, Daniela Băbeanu a dat “tonul” unei “octave” dusă, “da capo al fine”, în deplină consonanță cu Oana Chitacu. Până la 13-3, în minutul 22, cele două s-au întrecut în reușite: aruncarea și golul. Gabriela Mihalschi le-a “deranjat”, când s-a făcut 12-3 pentru HCM Roman. Meciul era jucat. Până la pauză, cu Tereza Pîslaru în formă foarte bună în poartă, HCM Roman a mărit avantajul la 17-6, inclusiv prin două reușite ale nou-intratei  Roxana Joldeș, în vreme ce pivotul Raluca Agrigoroaei înscria sau obținea aruncări de la 7 metri.

handbal 2La reluare, strategia s-a schimbat, accentul pe apărare fiind mai scăzut. În aceste condiții, Paula Vișan ne-a arătat încă o dată că este portar de clasă. Diferența dintre cele două echipe, pe tabelă, era clară. Fiecare dintre cei doi antrenori au început să facă schimbări, astfel că jocul s-a desfășurat într-o altă notă, ceva mai relaxată, ceea ce a dus la creșterea numărului de goluri. HCM Roman a reușit să se detașeze, în câteva rânduri, de colega sa din Râmnicu Vâlcea la 13 goluri, 19-6, 20-7, 24-11, 26-13. În această perioadă, până în minutul 46, cele mai multe goluri au fost marcate de Agrigoroaei și Chitacu, respectiv de Amelia Busuioceanu, fostă jucătoare la HCM Roman. Pe fondul schimbărilor și al relaxării echipei gazdă, HCM Râmnicu Vâlcea a reușit să înscrie, unul după altul, patru goluri, 26-17. Formația gazdă a revenit la diferența de 13 goluri, 30-17, în minutul 56, apoi a mai slăbit ritmul și s-a ajuns la 32-21, în final, timp în care Maria Torok, una dintre cele mai mari handbaliste pe care le-a avut România, a trimis pe teren toate jucătoarele care nu intraseră în meci. Cu o singură excepție, Ana Maria Horobeț. La fel a făcut și Florentin Pera.

HCM Roman: Pîslaru, Vișan, Polocoșer – Chitacu (6 goluri), Mihalschi (4 goluri), Băbeanu (8 – 5 din 7 metri), Agrigoroaei (6), Stoleru (1), Genkova, Pavăl (2), Joldeș (2), Bălăceanu (1), Krumova (1).

HCM Râmnicu Vâlcea: Guiu, Pușcaș – Busuioceanu (6), Cherescu (4), Luca (3), Tamaș (3), Gherman (2), Lazarin (1), Craiu (1), Constantinescu (1), Pătuleanu, Predoi, Conea, Popa, Popescu, Andrița.

Au arbitrat Ioan Barbu și Gabriel Bădiu, ambii din Cluj, cei care au acordat șapte aruncări de la 7 metri pentru gazde (una ratată) și zece pentru formația oaspete (două ratate). handbal 4

Florentin Pera (antrenor, HCM Roman): “Mă bucur că am reușit să câștigăm al patrulea joc în acest campionat. Felicit fetele pentru concentrarea din prima parte a jocului, una în care am reușit să obținem un avantaj care ne-a acordat liniște, ulterior. Mi-au dat posibilitatea să rulez aproximativ tot lotul, cu excepția Anei Maria Horobeț, pe care am menajat-o pentru partida viitoare, de la Ploiești. De asemenea, am decis să n-o mai introduc în joc pe Carmen Stoleru, după acea accidentare. Este o jucătoare de mare valoare și avem nevoie de ea la următoarele meciuri. Altfel, a fost, după cum ați văzut, un joc la discreția noastră. Mulțumim galeriei și publicului pentru sprijin. Sperăm să venim cu victorie și de la Ploiești, chiar dacă va fi mai greu decât la meciul de acum. Nu va juca, nici de această dată, Bokaric. Sperăm să se rezolve cu actele sale săptămâna viitoare”.

Tamara Bokaric mai trebuie să aibă răbdare șapte etape până la încheierea turului. Dacă nu se rezolvă nici până atunci, mai trebuie răbdare. Iarna este un sfetnic bun.

Celelalte rezultate: CSM Cetate Devatrans – HCM Baia Mare 22-24 (13-13), CSM București – CSM Ploiești 33-22 (18-12), HC Zalău – Universitatea Neptun Constanța 25-23 (13-12), Corona 2010 Brașov – Dunărea Brăila 24-25 (15-16), SCM Craiova – Universitatea Jolidon Cluj 30-33 (16-16).

Indirect, Dunărea Brăila a favorizat HCM Roman la urcarea pe locul secund al clasamentului, prin victoria de la Brașov. Două echipe sunt, după etapa a patra, neînvinse și cu punctaj maxim: HCM Baia Mare și HCM Roman. Cele două se vor întâlni, la Roman, în etapa a șasea, programată în 5 octombrie.

1 Baia Mare 4 4 0 0 118-89 12
2 Roman 4 4 0 0 109-85 12
3 Brașov 4 3 0 1 128-105 9
4 București 4 3 0 1 113-98 9
5 Brăila 4 3 0 1 94-83 9
6 Zalău 4 2 0 2 76-72 6
7 Cluj 4 2 0 2 108-112 6
8 Deva 4 1 1 2 104-97 4