HCM Roman a scăpat victoria în ultimul minut

HCM Roman și HC Zalău au încheiat la egalitate, 24-24 (13-13), partida restanță din etapa a 19-a a Ligii Naționale feminine de handbal, disputată miercuri, 14 martie, la Sala Sporturilor din Roman.

Jocul a fost unul sub semnul echilibrului, în general, dar gazdele au avut momente bune, cînd au fost responsabile cu inițiativa. După un start mai puțin reușit, în care s-au încălzit mai greu, elevele lui Corneliu Bădulescu au revenit de la 1-3 și cele două partenere de întrecere au mers cap la cap pînă în minutul 17, cînd s-a înregistrat 8-8.
Ulterior, HCM Roman s-a distanțat la două goluri, 13-11, dar a fost egalată în ultima secundă a primei părți, din aruncare de la 9 metri, direct pe poartă, fază la care Bădulescu a reclamat călcarea semicercului de către Ailincăi.

Stoleru, Garipova, Gherman și coechipierele lor își mai tatonează adversarele vreo zece minute, pînă la 17-17, apoi trec la conducerea ostilităților și izbutesc să se desprindă, 20-17. Cei doi portari, Vișan și Nichita, au contribuții majore la reducerea numărului de goluri, iar rezervele lor apără cîte o aruncare de la 7 metri.
Cu patru minute înainte de final, 24-21, HCM Roman părea să-și fi luat suficiente măsuri de prevedere pentru a obține victoria, dar finalul nu i-a mai aparținut. Mai întîi, Agrigoroaei a fost eliminată și s-a dictat 7 metri. Șocul a fost resimțit și handbalistele romașcane nu au găsit luciditatea necesară pentru a se păstra în avantaj și, cu 40 de secunde înainte de final, au fost egalate. Zadarnice au fost eforturile de a marca golul al 25-lea. Sportivele din Zalău s-au închis și au conservat un rezultat de egalitate la care aproape nu mai sperau.

Cu punctul obținut, HCM Roman reușește, totuși, să urce o poziție, pînă pe locul 8. În cazul victoriei ar fi urcat pe 7.

HCM Roman: Vișan, Polocoșer – Horobeț (7 goluri – 5 din 7 metri), Stoleru (6), Garipova (5), Gherman (3), Agrigoroaei (2), Cricleviț (1), Iuganu. Antrenori: Corneliu Bădulescu, Dan Moisii.

HC Zalău: Nichita, Cheța – Rob (5 – 2 din 7 m), Szucs (5 – 1 din 7 m), Molfea (4), Ciuciulete (3), Beșe (3), Trif (2), Czeczi (1), Ailincăi (1), Somoi, Bădița, Cristoaica, Varga. Antrenor: Gheorghe Tadici.

Evoluția scorului: 0-1, 1-3 (min.6), 4-3, 6-6, 11-9, 13-11, 13-13 (min.30), 16-16 (min.35), 20-17 (min. 45), 24-21 (min.57), 24-24.

Eliminări: 1 – 4; aruncări de la 7 metri: 6 (5 transformate) – 4 (3 transformate).

Au apărat cîte o aruncare Polocoșer și Cheța. Evoluție bună a portarilor Vișan și Nichita (peste 10 intervenții reușite de fiecare).

Arbitri: Sebastian Mîrza, Cristian Nedelcu (Cluj).

Corneliu Bădulescu: „Faza decisivă a meciului a fost în minutul 57, cînd a fost eliminată Agrigoroaei și am fost sancționați cu aruncare de la 7 metri. Tot arbitrii au acordat greșit aruncare de la 9 metri și au și validat golul din finalul primei reprize, deși Ailincăi călcase semicercul de 9 metri. Curioasă această delegare a unor arbitri care au domiciliul la 50 de kilometri de Zalău. Este bine că am obținut și un punct, pînă la urmă„.

Carmen Stoleru: „Greșelile din final ne-au costat un punct. Ar fi fost foarte bine dacă am fi învins„.

Gheorghe Tadici: „Romanul venea după o pauză mai lungă, în vreme ce noi am avut trei meciuri grele. S-a văzut o lipsă de concentrare în anumite faze. Este nepermis, pentru jucătoarele mele, să facă atîtea greșeli, unele neforțate. Maniera de arbitraj, în special a lui Mîrza, a fost una pe care n-am înțeles-o, cu greșeli de ambele părți. Consider rezultatul ca echitabil. Romanul a avut meciul în mînă la un moment dat, astfel că punctul scos în deplasare este bun. Vor apărea cîrcotași care vor susține că a fost blat, de vreme ce am făcut egal„.

Valeria Beșe: „Meci foarte greu. Am avut perioade cînd ne-am apărat foarte prost și le-am dat curaj. Ne-am revenit prea tîrziu ca să mai putem cîștiga„.

Într-o altă partidă restantă, dar din etapa a 18-a, Oltchim a învins Corona Brașov, în deplasare, cu 35-31. Campionatul se întrerupe pînă în 31 martie, cînd HCM Roman se va deplasa la Brăila.

1 Oltchim             16      16      0        0        573-390      32

2 Zalău                 19      12      4        3        488-411      28

3 Brăila                17      12      1        4        479-433      25

4 Cluj                   17      12      1        4        496-454      25

5 Galați                18      11      1        6        476-434      23

6 București           19      8        1        10      523-550      17

7 Baia Mare          18      8        1        9        451-505      17

8 Roman              19      7        2        10      461-504      16