Prima paginăSport

HCM Roman a pierdut meciul secund din semifinalele campionatului

HCM Baia Mare – HCM Roman 33-21 (16-10). HCM Roman va întâlni Corona Braşov în finala mică a Ligii Naţionale, cu un prim meci în Sala Sporturilor din Roman, probabil în 22 mai.

HCM Roman a fost învinsă în cel de-al doilea meci al semifinalei cu HCM Baia Mare, partidă disputată vineri, 15 mai, în Maramureş, şi încheiată cu scorul 33-21 (16-10) în favoarea echipei campioane. În primul meci din cadrul semifinalelor, HCM Roman a pierdut pe teren propriu, 20-25, astfel că HCM Baia Mare s-a calificat în finala campionatului Ligii Naţionale de handbal feminin. HCM Roman va juca în finala mică, adversară urmând a-i fi învinsa din cealaltă semifinală, anume Corona Braşov. Se va juca tot după sistemul cel mai bun din trei meciuri, prima partidă fiind programată la Roman, probabil în 22 mai, în caz că data iniţial anunţată nu va fi schimbată.

HCM Baia Mare – HCM Roman 33-21 (16-10)

În meciul retur din semifinalele campionatului naţional, echipa romaşcană, pregătită de Florentin Pera şi Viorel Lazăr, a avut şi momente bune spre foarte bune de joc, în prima parte a partidei de la Baia Mare, când a reuşit să ţină scorul strâns, fără a se afla, însă, şi la conducere pe tabela de marcaj. Formaţia gazdă a deschis scorul prin Nechita şi, apoi, HCM Roman a egalat prin Mihalschi, pentru prima şi ultima oară. Baia Mare s-a desprins la 4-1, în minutul 7. A urmat revenirea echipei oaspete, 5-4 (min. 11), care a reuşit să mai ţină aproape de partenera de întrecere o perioadă: 6-5, 7-6. În minutul 16, formaţia campioană a majorat diferenţa la patru goluri, 10-6. Cu şase minute înainte de pauză, scorul era 13-10. O serie de cinci goluri consecutive ale băimărencelor a ridicat scorul la 18-10, în minutul 34. HCM Roman a mai reuşit în două rânduri să se apropie la patru goluri, 20-16, 21-17, cea mai bună perioadă a sa fiind între minutele 40 şi 45, în care Toskovic a înscris de patru ori. Tymoshenkova a avut intervenţii uluitoare în poarta romaşcană. În ultimul sfert de oră, HCM Baia Mare a dominat clar şi, până la final, diferenţa a crescut constant, Ungureanu fiind aproape de neînvins, inclusiv din aruncări de la 7 metri. Florentin Pera a folosit tot lotul avut la dispoziţie în ultima parte a meciului, încheiat cu 33-21.

HCM Baia Mare: Arenhart, Ungureanu – Nechita (6 goluri), Abbingh (5), Makeeva (5), Geiger (4), Elisei (3), Buceschi (3), Marin (2), Davydenko (3), Tătar (2), Szucs, Herrem. Antrenor: Anton Tiselj.

HCM Roman: Tymoshenkova, Polocoşer – Toskovic (5), Iuganu (4), Stoleru (4), Vâlcu (2), Băbeanu (2), Mihalschi (1), Horobeţ (1), Crap (1), Cîlici (1), Chitacu, Genkova.

Aruncări de la 7 metri: 4-5 (transformate: 3-2). Minute de eliminare: 4-0.

Rezultate din play-off

Grupa 1-4, semifinale: Corona Braşov – CSM Bucureşti 26-28 (24-24, 9-14), CSM Bucureşti – Corona Braşov 27-20 (14-11). În finala mare se vor întâlni HCM Baia Mare şi CSM Bucureşti.

Grupa locurilor 5-8: HC Dunărea Brăila – HC Zalău 25-23 (14-13), HC Zalău – Dunărea Brăila 21-22 (13-11), CSM Ploieşti – SCM Craiova 20-26 (10-14), SCM Craiova – CSM Ploieşti 23-17 (13-9).

Ca urmare, pentru locul 5 se vor confrunta SCM Craiova şi Dunărea Brăila, iar pentru locul 7 vor juca HC Zalău şi CSM Ploieşti.

Play-out

În faza play-out a campionatului s-au jucat, joi, meciurile din ultima etapă a turului: HCM Râmnicu Vâlcea – Mureşul Târgu Mureş 33-23 (14-13), Universitatea Neptun Constanţa – CSM Unirea Slobozia 23-14 (15-7), Universitatea Cluj – CSM Cetate Devatrans 28-22 (12-14). În această fază, meciurile sunt în sistem campionat, fiecare cu fiecare, tur şi retur. S-a pornit de la un clasament alcătuit pe baza rezultatelor înregistrate între cele şase echipe în timpul sezonului regulat. Ultima etapă a campionatului este programată în 31 mai. Ieri s-au jucat meciurile din prima etapă a returului. Ultimele două clasate vor retrograda. Echipele clasate pe locurile al 11-lea şi al 12-lea vor susţine jocuri de baraj pentru rămânerea în prima ligă, cu alte patru echipe din liga secundă. Clasamentul la finalul turului: 9. Universitatea Cluj (28 p), 10. CSM Cetate Deva (27 p), 11. HCM Rm. Vâlcea (26 p), 12. Universitatea Neptun Constanţa (25 p), 13. CSM Unirea Slobozia (25 p), 14. Mureşul Tg. Mureş (0 p).