Articol publicat în data de: lun, 23 Apr 2012

HCM Roman a pierdut la Deva

În cea de a 22-a etapă a Ligii Naționale feminine de handbal, HCM Roman a fost învinsă în deplasare de CSM Cetate Devatrans, 18-21 (10-9).

Formația pregătită de Corneliu Bădulescu și Dan Moisii n-a jucat deloc rău, a început bine și a condus timp de 45 de minute: 1-0, 3-2 (minutul 8), 6-5 (min. 36), 8-6 (min. 24), 10-9 (min. 30), 14-12 (min. 41). A fost egalată la 14 în minutul 45, apoi gazdele au mai înscris de două ori, 16-14, perioadă în care romașcancele au ratat două aruncări de la 7 metri. HCM Roman s-a mai apropiat la un gol, 17-16, în minutul 51, dar finalul a aparținut handbalistelor hunedorene, care s-au impus cu 21-18.

Cu această ocazie, HCM Roman a mai coborît un loc, pînă pe poziția a zecea, în vreme ce CSM Cetate a scăpat de locul 13, retrogradant, pe care a ajuns CSM 2010 Bacău, formație care mai are șanse minime de a-și păstra locul în primul eșalon. Cea care ar fi putut s-o ajute a fost HCM Roman, dacă ar fi cîștigat la Deva.

Altfel, rezultate surpriză s-au înregistrat la Craiova și Ploiești, iar în partea superioară a clasamentului Universitatea Cluj și-a consolidat poziția a doua prin rezultatul de egalitate obținut la Brăila.

Celelalte rezultate ale etapei: SCM Craiova – Universitatea Neptun Constanța 29-23, CSM Ploiești – Oțelul Galați 32-28, HCM Baia Mare – Oltchim Rîmnicu Vîlcea 23-30, Dunărea Brăila – Universitatea Jolidon Cluj 31-31, HC Zalău – CSM București 33-26, CSM 2010 Bacău – Corona 2010 Brașov 23-27. Etapa următoare va avea loc miercuri, 25 aprilie. HCM Roman va juca pe teren propriu, cu CSM Ploiești.

1 Oltchim             21      20      0        1        728-514      40

2 U Cluj               22      16      2        4        648-593      34

3 Zalău                 22      13      4        5        566-485      30

4 Brăila                21      14      2        5        599-553      30

5 Galați                22      12      1        9        591-547      25

6 Brașov              22      11      0        11      560-549      21

7 București           22      9        1        12      608-646      19

8 Baia Mare          21      9        1        11      522-586      19