Handbalistele romașcane au fost învinse pe litoral

HCM Roman n-a reușit să mai repete evoluția bună din meciul cu CSM Ploiești și a fost învinsă pe litoral, 23-26 (10-14), de către Universitatea Neptun Constanța în etapa 24-a a Ligii Naționale feminine de handbal.

HCM Roman va juca în deplasare cu CSM București
Grupă grea pentru România la mondialele de handbal
Vremea restanțelor în Liga Națională

Scăpate de grijile meciurilor de baraj pentru păstrarea locului în eșalonul de elită al handbalului românesc, handbalistele romașcane au abordat partida fără acel procent de concentrare din jocul precedent, lucru care a permis formației gazdă, aflată în nevoie disperată de puncte, să înceapă mai bine, 2-1, 5-3 (minutul 11). Echilibrul s-a mai menținut pînă în minutul 20, cînd a fost 7-6, apoi constănțencele au pus stăpînire pe partidă. De altfel, în pofida unor scurte perioade de relaxare, gazdele au condus în permanență, de la un capăt la celălalt al întîlnirii. O înfrîngere pentru Universitatea Neptun ar fi putut echivala nu doar cu pierderea poziției care-i permite accesul la meciurile de baraj, ci chiar cu retrogradarea, întrucît o așteaptă dispute și mai grele. Revenind la jocul din etapa a 24-a, constănțencele s-au desprins la 11-7 în minutul 23, apoi s-au detașat la 14-8 (min. 28), elevele lui Bădulescu și Moisii reușind să mai reducă din handicap pînă la pauză, 14-10. Startul actului secund a fost favorabil romașcancelor care, în minutul 37, s-au apropiat la un gol, 15-14. “Minunea” n-a durat și imediat Constanța a refăcut diferențele consemnate anterior, 19-15 (min. 42), 20-16 (min. 47) și chiar 24-17 (min. 53), cea mai mare distanță consemnată pe tabela de marcaj. Gazdele au păstrat o marjă de siguranță pînă în minutul 28, cînd au avut 25-20, iar în final romașcancele au fost cele care au marcat mai mult reușind să aducă scorul la o diferență mai mică, 26-23.

Cu această înfrîngere, HCM Roman coboară o poziție în clasament, pînă pe locul 9. Mai are de jucat cu Oțelul Galați, etapa viitoare, pe teren propriu, respectiv cu SCM Craiova, în ultima etapă, în deplasare.

Universitatea Neptun Constanța: Petrescu, Rusu – Sheiko (7 goluri), Enescu (5), Ghionea (4), Cîrstea (4), Mărginean (2), Iovănescu (2), Dincu (1), Rusali (1).

HCM Roman: Vișan, Polocoșer – Marin (6), Iuganu (4), Gherman (4), Palimariu (3), Agrigoroaei (3), Stoleru (1), Garipova (1), Goran (1), Cricleviț.

Revoltă în Bănie

SCM Craiova continuă cu rezultate bune acum, în final de campionat, reușind să învingă și Oțelul Galați, echipă pe care a condus-o și la diferență mai mare de zece goluri pe parcursul partidei. Echipa olteană a scăpat deocamdată din zona direct retrogradabilă iar în ultima etapă, probabil decisivă pentru prinderea unui loc de baraj, va întîlni HCM Roman, pe teren propriu.

Celelalte rezultate ale antepenultimei etape: SCM Craiova – Oțelul Galați 36-32, CSM Ploiești – Oltchim Rîmnicu Vîlcea (se va juca marți, 1 mai), CSM Cetate Devatrans – Universitatea Cluj 20-27, HCM Baia Mare – CSM București 28-26, Dunărea Brăila – Corona Brașov 23-15, HC Zalău – CSM 2010 Bacău 32-21.

1 Oltchim             22      21      0        1        769-540      42

2 U Cluj               24      18      2        4        712-637      38

3 Zalău                 24      14      5        5        620-528      33

4 Brăila                23      15      2        6        646-594      32

5 Galați                24      13      1        10      651-609      27

6 Brașov*             24      11      1        12      597-594      22

7 București           24      10      1        13      660-698      21

8 Baia Mare          23      10      1        12      574-649      21