Articol publicat în data de: Dum, 22 Oct 2017

Fotbal, Liga a 3-a: CSM Roman învinge fostul lider SC Oțelul Galați

În acest sfârșit de săptămână s-au disputat meciurile etapei a noua din Liga a 3-a de fotbal, seria I. În cadrul acestei runde, CSM Roman a întâlnit vineri, de la ora 15, pe teren propriu, echipa Suporter Club Oţelul Galaţi, liderul seriei I înaintea acestei etape.

Fotbaliștii romașcani au deschis scorul prin Cosmin Țapu, în minutul 32 (1-0), tot el majorând scorul pe tabelă în minutul 55 (2-0). Oaspeții au redus din diferență în minutul 75 (2-1), prin Gîță. În urma acestei victorii, CSM Roman urcă un loc în clasamentul seriei I, până pe poziția a șaptea, în timp ce SC Oțelul pierde primul loc în defavoarea Aerostar Bacău. După înfrângerea de la Roman, antrenorul Damian Băncilă a părăsit echipa din Galați, în urma unei înțelegeri amiabile cu clubul.

În cadrul etapei a noua din seria I a Ligii a 3-a s-au mai înregistrat rezultatele: CSM Paşcani – Bucovina Rădăuţi 1-2, Sănătatea Darabani – Metalosport Galaţi 6-0, Avântul Valea Mărului – CSM Focşani 1-3, KSE Târgu Secuiesc – AFC Odorheiu Secuiesc 4-1, AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – AFC Hărman 2-0, Olimpic Cetate Râşnov – Aerostar Bacău 1-1, Sporting Lieşti a stat.

Etapa viitoare, CSM Roman va evolua în deplasare, sâmbătă, 28 octombrie, pe terenul AFC Odorheiu Secuiesc       .