Home

Etapa a treia a play-off-ului fotbaliștilor juniori

Trei etape s-au disputat din turneele play-off și play-out ale campionatelor naționale de fotbal ale juniorilor A și B. Echipa de juniori B a Liceului cu Program Sportiv Roman, pregătită de Ticu Lupușoru, a încheiat cu scorul 2-2, în 9 mai, meciul cu Ceahlăul Piatra Neamț, din etapa a doua a turneului play-off, la care participă primele patru clasate din serie la sfârșitul returului sezonului regulat.

În prima etapă, echipa romașcană fusese învinsă, 1-6 în deplasare cu CSMS Iași. Duminică, 12 mai, în etapa treia LPS Roman a pierdut, 0-3, la LPS Iași. În play-off se va ține cont de rezultatele înregistrate, în prima fază a competiției, între cele patru echipe calificate. La finalul acestei faze, prima clasată se va califica în faza zonală a competiției.

În campionatul juniorilor A, LPS Roman (antrenor Sorin Manea), joacă în turneul play-out, cel în care participă echipele clasate pe locurile 5-10 la finalul returului. În primul meci, LPS Roman a învins LPS Suceava cu 3-1, în cel de-al doilea a pierdut, 1-2, la AFC Botoșani, iar duminică a terminat la egalitate, 2-2, cu Ceahlăul 05 Piatra Neamț.