Două cazuri noi de infecție COVID-19 în Neamț

HomeSanatate

Două cazuri noi de infecție COVID-19 în Neamț

Până luni, 19 iulie, pe teritoriul României au fost confirmate 1.081.678 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID-19), iar 1.046.776 de pacienți au fost declarați vindecați, a informat Grupul de Comunicare Strategică (GCS) de pe lângă Guvernul României.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare de ieri, au fost înregistrate 46 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 (COVID-19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos:

Pentru localitățile din județul Neamț, tabloul numărului infectărilor din ultimele 14 zile și al incidenței comunitare (infectări cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori) este luni, conform DSP Neamț, următorul:

 

Până luni, 34.254 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS-CoV-2 au decedat. În intervalul 18.07.2021 (10:00) – 19.07.2021 (10:00) a fost raportat de către Institutul Național de Sănătate Publică un deces (femeie), al unei paciente infectate cu noul coronavirus, internată într-un spital din Iași. Decesul a fost înregistrat la categoria de vârstă 60-69 ani şi pacienta a prezentat comorbidități. Nu sunt raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 269. Dintre acestea, 33 sunt internate la ATI. Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrat 8.552.078 teste RT-PCR și 1.674.630 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 4.081 de teste RT-PCR (1.798 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 2.283 la cerere) și 6.892 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 539 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 417 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 32.109 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 35 de persoane.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 18 iulie, 434 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 63.100 de lei.