CSM Roman s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României

Home

Echipa de handbal feminin CSM Roman a evoluat sâmbătă, 17 februarie, împotriva SCM Craiova, în cadrul optimilor de finală ale Cupei României, manșă unică disputată la Sala Sporturilor din Roman, de la ora 13.

Jucătoarele romașcane antrenate de Dumitru Muși au avut sâmbătă una dintre cele mai bune evoluții ale sezonului. Debutul întâlnirii a aparținut însă Craiovei, care a condus până la scorul de 8-9 în minutul 17. Cu oaspetele în inferioritate timp de 4 minute, CSM Roman egalează și se desprinde, intrând la cabine cu patru goluri avans, 16-12. În a doua repriză, gazdele continuă evoluția bună și, pe fondul unor parade spectaculoase în poartă ale Dianei Popescu, măresc diferența de tabelă până la șapte goluri: Loredana Vartic înscrie spectaculos primul său gol al partidei, 24-17, min. 49, și își continuă disputa cu portarul naționalei României, Iulia Dumanska, pe care o învinge încă de două ori, 26-19, min. 52. CSM Roman se califică în sferturile Cupei României cu o victorie confortabilă, 27-22. În afară de CSM București, CSM Roman rămâne astfel singura echipă care a reușit să învingă (chiar de două ori) în acest sezon SCM Craiova, viceliderul Ligii Naționale. Sferturile de finală ale Cupei României urmează a avea loc în data de 14 martie.

„E clar că Craiova s-a menajat un pic, fără Zamfir e o altfel de echipă, dar mă bucură atitudinea și angajamentul fetelor, dorința de a lupta și atunci când luptă se poate întâmpla orice. Din punctul acesta de vedere nu am ce să le reproșez: dacă dau într-un meci ce au mai bun în ele, înseamnă că suntem pe drumul cel bun”, a afirmat antrenorul CSM Roman, Dumitru Muși.

Au marcat pentru CSM Roman: Popa – 4 (2 din lovituri de la 7 metri), Boljevic – 4, Iovănescu – 4, Stoleru – 3, De Sousa – 3, Ana Maria Simion – 3 (2 de la 7 metri), Vartic – 3, Chitacu – 2, Cîlici – 1. Au punctat pentru SCM Craiova: Vizitiu – 8, Trifunovic – 5, Pricopi – 5, Țicu – 2 (1 de la 7 metri), Rădoi – 1, Ardean Elisei – 1. Lovituri de la 7 metri: 5 pentru CSM Roman, 4 transformate; 2 pentru SCM Craiova, 1 transformată. Eliminări de 2 minute: 1 pentru CSM Roman, 5 pentru SCM Craiova.

În cadrul optimilor de finală ale Cupei României au mai fost programate partidele: AHCM Slobozia – CSM București 19-34 (5 ianuarie), CSM Bistrița – U Cluj 33-27, Dunărea Brăila – Măgura Cisnădie 28-23, Minaur Baia Mare – Corona Brașov, Gloria Buzău – Danubius Galați (17 februarie), HC Zalău – CSM Slatina (19 februarie), Rapid București – HCM Râmnicu Vâlcea (21 februarie).