CSM Roman pierde acasă în fața HCM Râmnicu Vâlcea

Echipa de handbal feminin CSM Roman a pierdut meciul din cadrul etapei a 24-a Ligii Naționale, de pe teren propriu, disputat sâmbătă, 5 mai, de la ora 11, împotriva ocupantei locului al patrulea, HCM Râmnicu Vâlcea.

Gazdele au un început de meci slab, astfel că HCM Râmnicu Vâlcea ia un avans de cinci goluri, 7-12 în minutul 22. Romanul domină însă finalul primei părți a partidei și egalează înainte de pauză, 13-13, min. 30, echilibru care se menține și la începutul reprizei a doua. CSM Roman ratează de două ori preluarea conducerii pe tabelă la 15-15 (min. 38) și 16-16 (min. 43), ocazie ce nu este ratată de HCM Râmnicu Vâlcea, care se desprinde din nou, 17-20 (min. 50). Oaspetele controlează bine finalul de meci și, după 20-23, min. 57, deși primesc două goluri în ultimul minut de joc, își adjudecă victoria, scor final 22-23.

Au marcat pentru CSM Roman: Popa – 6 goluri, Iovănescu – 4, Chitacu – 3, Stoleru – 3, Boljevic – 3, De Sousa – 2, Ferfolja – 1. Pentru HCM Râmnicu Vâlcea au punctat: Glibko – 8, Adespi Molnar – 4, Băcăoanu – 3, Florica – 3, Vasileuskaya – 2, Krnic – 1, Lopez Herrero – 1, Fernandez Fraga – 1. Lovituri de la 7 metri: 7 pentru CSM Roman, 4 transformate; 5 pentru HCM Râmnicu Vâlcea, 4 transformate. Eliminări de 2 minute: 3 pentru CSM Roman, 6 pentru HCM Râmnicu Vâlcea.

„Nu ne așteptam să fie ușor cu Vâlcea, e o echipă din topul handbalului românesc, din păcate pe fetele noastre le-a ajuns oboseala și sigur că, atunci când dispare luciditatea, iei aproape de fiecare dată decizii neconforme cu realitatea. Am pregătit ceva, dar nu am fost în stare, decât în rare momente, să jucăm ce am pregătit. Am avut trei aruncări de la 7 metri ratate, acțiuni de unu la unu ratate, atât putem, se pare, la ora aceasta”, a afirmat, după meci, antrenorul CSM Roman, Dumitru Muși.

În cadrul acestei etape a Ligii Naționale de handbal feminin au mai fost programate partidele: CSM București – HC Zalău 25-24, Dunărea Brăila – Corona Brașov 26-32 (vineri, 4 mai), AHCM Slobozia – CSM Slatina 15-18, Danubius Galați – U Cluj 28-19, Măgura Cisnădie – CSM Bistrița 31-26 (sâmbătă, 5 mai), Rapid București – SCM Craiova (15 mai).

Etapa viitoare, sâmbătă, 12 mai, CSM Roman va juca în deplasare, pe terenul echipei CSM Slatina.