Home

Clasări pe podium ale micilor atleți romaşcani, la Cupa „1 Decembrie”

Codrin Peiu şi Matei Severin (foto), ambii de la Clubul Atletic, elevi ai lui Iulian Corugă, au câştigat în proba de săritură în înălţime.

Concursurile atletice indoor din sezonul decembrie 2014 – februarie 2015 au început cu rezultate foarte bune pentru atleţii romaşcani. Astfel, la Cupa „1 Decembrie”, competiţie organizată de către Direcţia pentru Sport şi Tineret a Judeţului Bacău, micii atleţi din Roman au urcat de 11 ori pe podium. Concursul, desfăşurat în sala de atletism din Bacău la sfârşitul săptămânii trecute – sâmbătă şi duminică, a adunat la start câteva sute de participanţi, majoritatea din judeţele Moldovei. Competiţia a fost rezervată categoriilor copii: C1 (născuţi în 2001 şi 2002), C2 (născuţi în 2003 şi 2004) şi C3 (născuţi în 2005 şi 2006).

Iulian Corugă, antrenorul cu cei mai mulţi sportivi clasaţi pe podium

Codrin Peiu, elev al profesorului Iulian Corugă la Clubul Atletic Roman, a câştigat proba de săritură în înălţime la grupa C1 cu 1,40 metri. Acelaşi Peiu a mai urcat de două ori pe treapta a doua şi încă o dată pe a treia, în alte două probe, dar s-a clasat şi al patrulea la 200 metri, cu timpul 28,82 secunde, la patru secunde de ocupantul locului al treilea. Codrin a încheiat pe locul secund cursa de 60 metri plat, cu timpul de 8,41 secunde. El şi-a îmbunătăţit timpul din calificări, 8,43 secunde, care i-a permis clasarea pe locul al treilea şi accederea în finală. Sportiv polivalent, Codrin a sărit în lungime 5,08 metri şi s-a clasat pe poziţia a treia, cu 24 de centimetri în urma învingătorului. Tot el a făcut parte şi din ştafeta de 4×200 metri a Clubului Atletic, a doua după trecerea liniei de sosire.

Matei Octavian Severin n-avea cum să lipsească de pe lista celor mai buni concurenţi. Elevul lui Corugă s-a clasat între primii trei în patru probe, una colectivă şi trei individuale. Matei s-a impus la săritura în înălţime, la grupa C2, cu o cea mai bună încercare măsurată la 1,40 metri. Cu 9,03 secunde, a ocupat locul secund la alergare cu sărituri peste garduri pe distanţa de 50 metri. De asemenea, pe aceeaşi poziţie a încheiat şi cursa de la 50 metri plat, cu timpul de 7,45 secunde. În calificări ocupase acelaşi loc, dar cu un timp mai bun, 7,43 secunde. Severin a făcut şi el parte din ştafeta 4×200 metri a Clubului Atletic, a doua clasată.

Denisa Bugan a avut şi ea ce învăţa de la Iulian Corugă. Dovadă stau şi rezultatele de la Cupa „1 Decembrie” la grupa C2. Ea a ocupat locul al treila la 200 metri, cu timpul 31,06 secunde, respectiv la săritura în lungime, cu o cea mai bună încercare de 4,42 metri. La cele două rezultate înainte menţionate s-a adăugat şi locul al şaptelea obţinut la 50 metri plat, după ce, în calificări, se clasase a cincea.

Ștafeta 4×200 metri a Clubului Atletic, ocupantă a locului secund, a fost formată din Matei Severin, Mădălin Paul Oprea, Codrin Peiu şi Marian Petrila.

LPS a ieşit în faţă cu Diana Eusebia Mărtinaş

Cele mai bune rezultate de la Liceul cu Program Sportiv (LPS) Roman au fost obţinute de către Diana Eusebia Mărtinaş, la grupa C1. Romaşcana s-a clasat a doua în proba de săritură în lungime, cu 4,71 metri, la 15 centimetri diferenţă de locul întâi. Eusebia a ocupat locul al treilea la 60 de metri garduri, cu 11,30 secunde.

Rezultate bune sau de perspectivă au mai realizat: Paul Oprea (Clubul Atletic), al şaselea clasat în proba de 60 metri plat, cu 8,87 secunde la grupa C1, după ce în calificări fusese al şaptelea, şi Erica Forcos (CA) – locul al şaselea la săritura în înălţime, grupa C2. Comportări bune au mai avut Diana Costan – locul al 13-lea la lungime, poziţie ocupată, în aceeaşi probă, de Marian Petrila, ambii la grupa C1. Costan şi Petrila s-au clasat binişor şi în probele 200 metri, respectiv 60 metri plat. Valentin Țuţu (CA) a ocupat locurile 13 – la săritura în lungime, 21 – la 200 metri, 18 – la 50 metri plat, la grupa C2.

„Rezultatele obţinute la acest concurs sunt bune pentru clubul nostru. A fost o competiţie cu principal scop de a vedea care este stadiul de pregătire al copiilor în această perioadă. Vom urmări acelaşi lucru, dar şi evoluţia sportivilor de la un concurs la altul, la sfârşitul acestei săptămâni, când vom organiza o nouă ediţie a «Memorialului Olimpiu Constantinescu-Nehoi». Întrecerile vor avea loc într-o singură zi, 6 decembrie, fiind rezervate categoriilor de sportivi C1 şi juniori III. De asemenea, vom participa cu un lot de sportivi juniori III şi la concursul interjudeţean care va avea loc în Bacău, în 16 decembrie”, a afirmat Traian Macovei, directorul Clubului Atletic Roman.