Articol publicat în data de: lun, 07 Mai 2012

Andreea Polocoșer a apărat excepțional, iar Romanul a cîștigat

HCM Roman a învins cu 29-26 (15-12) Oțelul Galați, în penultima etapă a campionatului. Andreea Polocoșer a fost jucătoarea numărul 1 de pe teren.

HCM Roman și-a luat rămas bun de la suporteri, pînă în viitorul sezon competițional, printr-o victorie frumoasă și muncită, 29-26 (15-12) în fața unei echipe, Oțelul Galați, abonată an de an la participări în cupele europene.

Andreea Polocoșer, portarul HCM Roman, nu poate fi desemnată altfel decît cea mai bună jucătoare în meciul amintit. Excepțional nu este deloc un cuvînt caracterizator exagerat în ce privește jocul făcut sîmbătă, 5 mai, care le-a obligat și pe adversare să o aplaude. A parat o aruncare de la 7 metri și încă peste 20 de aruncări de pe semicercul mic în momente în care arbitrii erau convinși că vor valida gol. Andreea bloca tabela de marcaj, spre admirația asistenței. Valoarea Andreei nu poate să nu includă și o modestie ieșită din comun. Este, cu adevărat, genul de om care tace și face. Cu greu poți scoate o vorbă de la ea. “Cea mai bună jucătoare de pe teren a fost echipa”, a declarat, scurt și cuprinzător, după meci, evitînd orice comentarii cu privire la aportul său.

Cei care nu au fost la Sala Sporturilor din Roman au pierdut un spectacol sportiv de calitate. Interul gălățean Diana Druțu a deschis scorul și o serie de 15 goluri pe care avea să le marcheze pe parcursul partidei. În minutul 5 Romanul conducea cu 2-1, precauția fiind cea care anuța echilibrul ce avea să se păstreze în cea mai mare parte a a timpului de joc. Formația antrenată de Corneliu Bădulescu și Dan Moisii a reușit în cîteva rînduri – 4-2, 7-5, 8-6 – să se desprindă la două goluri de partenera de întrecere, iar în minutul 25 tabela arăta un scor de egalitate, 11-11, două dintre golurile echipei gazdă fiind marcate de Gulnara Garipova prin aruncări de la șold care au găsit portarul nepregătit. Ulterior, rusoaica a mai încercat procedeul amintit, o dată, dar intenția i-a fost ghicită.

Pînă la pauză, Luciana Marin a înscris de trei ori și echipa sa a intrat cu zîmbetul pe buze la vestiare, 15-12. După ce a avut 17-13 și, ceva mai tîrziu, în minutul 36, 19-16, echipa romașcană s-a oprit. Oțelul a înscris de șase ori consecutiv și a preluat conducerea, 19-22 (minutul 44). Tudor fost penalizată cu a treia eliminare temporară și automat, eliminată, iar Stoleru și compania n-au stat pe gînduri. În următoarele zece minute a revenit la conducere, 25-24, după care cele două echipe au înscris alternativ, pînă la 26-26.

Aspectul jocului trimitea la un deznodămînt greu de anticipat, fiecare dintre cele două componente ale Ligii Naționale lăsînd impresia că poat ajunge la un rezultat favorabil. Ana Maria Iuganu a fost cea care a anihilat dubiile, după ce a interceptat o pasă a adversarelor și a înscris pe contraatac. N-a durat mult și Ionela Goran a luat o fază pe cont propriu și a marcat, 28-26, cînd mai erau 30 de secunde de joc. Cireașa de pe tort a fost pusă de Raluca Agrigoroaei, 29-26, după ce gălățencele irosiseră atacul.

HCM Roman: Vișan, Polocoșer – Marin (11 goluri – 6 din 7 metri), Iuganu (5), Stoleru (3), Agrigoroaei (3), Garipova (2), Palamariu (2), Goran (2), Cricleviț (1), Gherman.

Oțelul Galați: Bobeică, Ciontu – Druțu (15 – 3 din 7 metri), Manda (4), Pavăl (3), Artean (2), Curtean (1), Cioaric (1), Tudor, Gheorghe. Antrenor: Alexandrina Soare.

Aruncări de la 7 metri: 8 (7 transformate) – 4  (3 transformate). Eliminări temporare: 4-5.

Au arbitrat: Anton Dragomirescu, Adrian Eremia (Gorj).

Carmen Stoleru: “Am făcut niște greșeli care puteau să ne coste. Am trecut peste ele și am învins. A fost greu, dar și cu final frumos. Și la Craiova, în etapa următoare, va fi greu. Mergem să învingem”.

Corneliu Bădulescu: “Am controlat jocul în prima sa jumătate. Felicit fetele că nu au cedat nici o clipă în fața unei echipe puternice”.

Celelalte rezultate ale etapei: HC Zalău – SCM Craiova (se va juca în 15 mai), CSM 2010 Bacău – Dunărea Brăila 21-31, Corona 2010 Brașov – HCM Baia Mare 33-32, CSM București – CSM Cetate Devatrans 36-19, Universitatea Jolidon Cluj – CSM Ploiești 34-30, Oltchim Rîmnicu Vîlcea – Universitatea Neptun Constanța 32-23.

1 Oltchim        26        25        0          1          908-644           50

2 U Cluj          25        19        2          4          746-667           40

3 Brăila            25        17        2          6          701-632           36

4 Zalău            24        14        5          5          620-528           33

5 Galați            26        13        1          12        705-673           27

6 Brașov*        25        12        1          12        630-626           24

7 București      25        11        1          13        696-717           23

8 Roman          25        10        2          13        605-645           22

9 Baia Mare     25        10        1          14        623-706           21

10 Ploiești       25        8          2          15        658-696           18

11 Constanța   25        7          2          16        639-723           16

12 Craiova       24        7          0          17        579-645           14

13 Deva           25        6          2          17        590-696           14

14 Bacău         25        5          1          19        602-704           11