Home

Ana Bianca Mihăilă, semifinalistă la turneul de la Bol, în Croaţia

Romaşcana Ana Bianca Mihăilă, sportivă legitimată la Tenis Club Municipal Roman, are, în continuare, cele mai bune rezultate în proba de perechi, la tenis de câmp.

La turneul de la Bol, din Croaţia, din cadrul circuitului ITF (International Tennis Federation) rezervat juniorilor, desfăşurat până la sfârşitul săpămânii trecute, Bianca a ajuns în semifinale, la dublu. A făcut pereche cu Silvia Njiric, din Croaţia, împreună cu care a ajuns până în semifinalele concursului amintit, cu premii, în total, de 10.000 de dolari. În primul tur de pe tabloul principal, Mihăilă şi Njiric au învins cu 6-1, 6-1 perechea Elhadj (Elveţia) / Garret (Franţa). O victorie lejeră, 6-2, 6-2, la prima vedere, a fost şi cea din sferturile de finală cu Gibanel (Spania) / Kleinsteuber (Germania). În semifinale a fost mult mai greu: 3-6, 6-7 (5) cu Juhaszova (Slovacia) / Malikova (Cehia).

În proba de simplu a turneului amintit, Mihăilă a pierdut în turul I, 6-2, 5-7, 4-6, partida cu Tea Faber (Croaţia).

Bianca, sportivă care a împlinit 17 ani în a cincea zi a lunii octombrie, a ajuns până în semifinale – la dublu – şi în turneul de 10.000 de dolari de la Umag, tot în Croaţia, desfăşurat în prima decadă a lunii noiembrie. Atunci a făcut pereche cu Anna Klasen (Germania) şi a fost foarte aproape de calificarea în finală: 4-6, 7-6 (8), 5-10 (în setul mic). În sferturi, Mihăilă şi Klasen învinseseră tot la limită: 0-6, 7-5, (10-8).

Ana Bianca Mihăilă ocupa, în 11 noiembrie 2013, locul 1033 la simplu şi locul 658 la dublu, în lume.