Home

LPS Roman şi-a aflat adversarele la primul turneu semifinal

Echipa de handbal juniori I romaşcană va fi în aceeaşi grupă cu echipe din Brăila, Vaslui, Constanţa, Moreni şi Bucureşti.

S-au stabilit grupele primului turneu semifinal al Campionatului naţional de handbal, juniori I, partidele din cadrul acestora urmând a avea loc pe terenul uneia dintre echipele din fiecare grupă, dacă vor exista oferte de organizare din partea cluburilor implicate. Comisia Centrală de Competiţii din cadrul Federaţiei Române de Handbal va analiza ofertele şi va stabili locaţia. Dacă nu va exista nicio ofertă, turneul va avea loc pe teren neutru, cheltuielile urmând a fi împărţite între echipele participante. Deocamdată, se cunoaşte componenţa celor patru grupe a câte şase echipe, perioada de disputare a primului turneu semifinal fiind 19-23 martie. Primele patru clasate în fiecare grupă a turneului I semifinal vor accede în faza următoare, a turneelor II semifinale.

LPS Roman, formaţie pregătită de profesorii Vasilica Hârţuliu şi Codruţ Mihalache, a încheiat pe locul secund în grupa A prima fază a campionatului. Ca urmare, conform grilei stabilite înainte de începerea competiţiei, va juca în grupa a II-a a turneelor semifinale I, cea din care mai fac parte LPS Brăila (locul 4 în grupa C), LPS Vaslui (locul 4 în grupa A), Grupul Școlar Petrol Moreni (locul 1 în grupa B), CSȘ 2 Bucureşti (locul 3 în grupa B) şi CSȘ Constanţa (locul 1 în grupa C).

Programul jocurilor LPS Roman la primul turneu semifinal cuprinde, în ordine cronologică, meciuri cu: LPS Brăila (19 martie), LPS Vaslui (20 martie), Grupul Școlar Moreni (21 martie), CSȘ 2 Bucureşti (22 martie), CSȘ Constanţa (23 martie).

În ultima etapă a primei faze a campionatului, LPS Roman a fost învinsă la Suceava, 33-37 (19-20). LPS Vaslui a câştigat la Botoşani, 32-30, iar LPS Piatra Neamţ a câştigat, 10-0, prin neprezentarea echipei gazdă, CSȘ Bacău. LPS Iaşi, care n-a jucat în ultima etapă a returului, a pierdut locul al patrulea în faţa celei din Vaslui. Clasamentul final al grupei A: 1. Piatra Neamţ – 34 puncte, 2. Roman – 27 p, 3. Suceava – 25 p, 4. Vaslui – 12 p, 5. Iaşi – 11 p, 6. Botoşani – 5 p, 7. Bacău – 3 p.

Lotul LPS Roman este format din: Cosmin Stroia, Gheorghiţă Frâncu, Viorel Adomniţei (portari) – Mădălin Evu, Constantin Muraru, Marius Patrichi, Alexandru Pascaru, Vlad Buştan, Cosmin Vartolomei, Ștefan David, Ovidiu Coman, Alin Turculeţ, Cosmin Vartolomei, Cosmin Ciobanu, Alexandru Branche, Claudiu Severin şi Alexandru Gal.