Home

România a pierdut cu Ungaria în grupa principală a Campionatului European

Naționala noastră are șansă foarte mică de a prinde semifinalele competiției continentale de handbal feminin.

Naționala feminină de handbal a României a pierdut, 19-20 (8-10), meciul cu reprezentativa similară a Ungariei din cadrul turneului final al Campionatului European care se desfășoară în Ungaria și Croația. Cu trei minute înainte de finalul partidei desfășurată sâmbătă seara, 13 decembrie 2014, echipa pregătită de Gheorghe Tadici, cu antrenori secunzi Florentin Pera și George Burcea, conducea cu 19-17. Jocul a făcut parte din cadrul celor din grupa principală I și era de maximă importanță pentru echipa României, venită doar cu un punct din grupa preliminară. Formația noastră a început timid, fără idei în atac, reușind să înscrie pentru prima dată doar în minutul 10. Ungaria a păstrat inițiativa în marea parte a timpului de joc. La pauză putea fi înregistrat un scor de egalitate, 9-9, spre exemplu, dacă fetele noastre ar fi fructificat atacul la 9-8 pentru gazde. A fost 10-8 pentru Ungaria. Portarul Paula Ungureanu a fost cea mai bună jucătoare a României în acest meci. A parat, incredibil, aruncări de pe semicercul de șase metri. A dat încredere coechipierelor și acestea au răspuns pe măsură în partea secundă a meciului. România a reușit să preia conducerea în minutul 40, 14-13, apoi chiar s-a distanțat la două goluri, ultima oară, 19-17, în minutul 57. A existat și acea rară posibilitate de a încheia meciul, dacă scorul ar fi ajuns la 20-17. Finalul a aparținut handbalistelor maghiare, care au marcat de trei ori. Ultimul atac a aparținut naționalei noastre, dar n-a venit acel gol care să aducă măcar un punct. Pentru România a jucat puțin, dar bine, Daniela Băbeanu, de la HCM Roman, care a și înscris de două ori.

România: Ungureanu (18 intervenții) – Neagu (8 goluri), Brădeanu (3), Perianu (2), Băbeanu (2), Pîrvuț (1), Ciuciulete (1), Chintoan (1), Chiper (1), Bondar, Pintea, Țăcălie, Ardean, Zamfir.

Celelalte rezultate din grupa principală I înregistrate sâmbătă: Polonia – Danemarca 19-28, Spania – Norvegia 26-29.

Luni, 15 decembrie, de la ora 17, România va întâlni Spania, zi în care se vor mai disputa partidele: Polonia – Norvegia, Ungaria – Danemarca. Miercuri, 17 decembrie, România va întâlni Polonia și apoi va aștepta, dacă lucrurile nu se vor clarifica luni, jocul rezultatelor. Oricum, naționala noastră este obligată să învingă de două ori, pentru a spera la un loc în semifinale, fază în care vor accede primele două clasate în fiecare dintre cele două grupe principale.

Clasamentul grupei principale I: 1. Norvegia (6 p), 2. Ungaria (4 p), 3. Spania (4 p), 4. Danemarca (3 p), 5. Romania (1 p), 6. Polonia (0 p).