Prima paginăSport

Riana Cobuz a câştigat Cupa Kober

Riana Cobuz, sportivă legitimată la TCM Roman şi pregătită de Simona Bălan, s-a impus la turneul de tenis de câmp de categoria 1 Cupa Kober, de la Piatra Neamţ, la grupa de vârstă zece ani.

Din postura de favorită numărul 2, Riana a avut un prim tur liber. În sferturile de finală a învins-o cu 6-0, 6-0 pe Andreea Neculau (Condor Piatra Neamţ), apoi, în semifinale, a eliminat-o cu 7-6 (5), 6-1 pe Maia Todiriţe (Condor). În finală, Riana a câştigat în faţa Ioanei Secară (Coreco Iaşi), favorită numărul 1, cu scorul 6-2, 0-6, 6-3, intrând, astfel, în posesia trofeului. În acelaşi concurs, dar la grupa 12 ani, George Grumăzescu (Clubul Atletic Roman), favoritul numărul 1, s-a retras în turul secund. Victor Grigoraş, de la TCM Roman, a avut un prim tur liber. În sferturi a cedat în faţa lui Matteo Maxim (SCM Bacău), scor 2-6, 0-6.