Prinși la graniță cu mașini semnalate ca furate din Italia

HomeActualitate

Prinși la graniță cu mașini semnalate ca furate din Italia

Doi bărbați din județul Neamț au fost prinși de polițiștii de frontieră din cadrul Sectorului Poliției de Frontieră Siret – judeţul Suceava în posesia a două autoturisme căutate de autoritățile din Italia, informează Poliția de Frontieră.

Vineri, 5 martie, polițiștii de frontieră din cadrul Sectorului Poliției de Frontieră (PF) Siret au desfășurat o acțiune pe linia combaterii traficului internațional cu autovehicule furate. În jurul orei 13.00, la ieșirea din orașul Siret spre Suceava, polițiștii de frontieră au identificat două autoturisme aflate în incinta unei spălătorii auto, mașini despre care aveau suspiciuni că prezintă nereguli.

Cele două mașini, împreună cu șoferii acestora, au fost conduse la sediul Sectorului PF Siret pentru verificări. „Din primele cercetări, polițiștii de frontieră au stabilit că unul dintre autoturisme, marca Toyota CHR, era condus de V.M, în vârstă de 43 de ani, din județul Neamț. La verificări, polițiștii de frontieră au constatat că mașina figurează ca fiind semnalată furată din Italia, alertă emisă de autoritățile italiene în 4 martie. Cea de-a doua mașină, un Mercedes Benz B, era condusă de către E.V., în vârstă de 30 de ani, din județul Neamț. Și în acest caz, mașina s-a dovedit a fi în atenția autorităților fiind semnalată furată tot din Italia”, au precizat reprezentanții Poliției de Frontieră.

Mașinile, în valoare de aproximativ 86.500 de lei, respectiv 91.200 de lei, au fost indisponibilizate la sediul instituției, în vederea continuării cercetărilor. În cauză, poliţiştii de frontieră efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii de tăinuire, la finalizare urmând a fi dispuse măsurile legale ce se impun.