Prima victorie pentru CSM Roman în fața Coronei Brașov, în Liga Națională, după trei ani

Duminică, 26 februarie, de la ora 11, echipa de handbal feminin CSM Roman a evoluat, pe teren propriu, împotriva Coronei Brașov, meci contând pentru etapa a 19-a a Ligii Naționale. După trei etape fără victorie, handbalistele romașcane antrenate de Gheorghe Covaciu au făcut unul dintre cele mai bune meciuri din acest campionat și au surclasat clar Corona, echipă care le pusese mari probleme în ultimele sezoane, dar în fața căreia au obținut un rezultat de egalitate în meciul tur.

CSM Roman a condus la pauză cu 17-11 și nu a mai căzut în a doua repriză, așa cum s-a întâmplat în ultimele partide, conservându-și avantajul până la final – ba, chiar, în unele momente, mărindu-și avantajul luat la pauză -, într-un meci terminat cu scorul de 29-23. Trei ani au trecut de când echipa din Roman nu mai trecuse de Corona Brașov în campionat.

Au marcat pentru CSM Roman: Glibko – 9 goluri, Chitacu – 5, Tošković – 5, Iuganu – 3, Popescu – 2, Agrigoroaei – 2, Tomescu – 2, Stoleru – 1. Au punctat pentru Corona Brașov: Chiper – 7, Ciuciulete – 5, Crăciun – 4, Tivadar – 3, Dincă – 2, Neagu – 1, Pricopi – 1.

Aruncări de la 7 metri: 2 pentru CSM Roman, ambele transformate; 4 pentru Corona Brașov, 3 transformate. Eliminări de 2 minute: 3 pentru CSM Roman, 5 pentru  Corona Brașov.

„Noi nu am jucat rău nici la Galați, nici cu Zalăul, a fost doar lipsă de concentrare pe finalul jocurilor, unde noi am jucat contra noastră. Echipa se prezintă bine la ora aceasta. Fetele sunt bine, au jucat precis, cu excepția a trei – patru minute, în repriza a doua, în care au fost câteva ratări. Felicit întreaga echipă pentru dăruirea cu care a jucat azi”, a afirmat antrenorul principal al CSM Roman, Gheorghe Covaciu.

În cadrul etapei a 19-a a Ligii Naționale de handbal feminin au mai fost programate partidele: CSM București – U Cluj 34-22 (luni, 20 februarie), Danubius Galați – SCM Craiova 24-31 (sâmbătă, 25 februarie), Unirea Slobozia – HCM Râmnicu Vâlcea 24-25, HC Zalău – Dunărea Brăila 29-14 și CSM Bistrița – Măgura Cisnădie 28-14 (duminică, 26 februarie). Etapa viitoare, vineri, 3 martie, CSM Roman va juca, în deplasare, cu Dunărea Brăila.