Înfrângere pentru CSM Roman în deplasare, în cadrul etapei a doua a Diviziei A

Home

Duminică, 19 septembrie, echipa de handbal feminin CSM Roman a evoluat în deplasare, pe terenul echipei CSM Unirea Slobozia, în cadrul etapei a doua a Diviziei A, Seria A.

După ce scorul la pauză a fost de 13-12 în favoarea jucătoarelor romașcane, gazdele s-au impus în final, cu scorul de 30-22. Pentru echipa romașcană antrenată de profesorii Viorel Lazăr și Vasilica Lazăr figurează pe lista marcatoarelor: Ioana Neamțu – 7 goluri, Emilia Adin Ghiulgian – 5 (2 de la 7 metri), Mălina Ungureanu – 4, Elena Crețulescu – 3, Daniela Bașa – 1 (de la 7 metri), Cristina Roșu – 1 și Iustina Butnariu – 1. Romașcancele au primit un cartonaș galben și au jucat de șase ori în inferioritate numerică pentru 2 minute (la fel ca și echipa gazdă).

În celelalte partide ale etapei, în Seria A s-au mai înregistrat rezultatele: Spartac București – CSM București DivA 22-31, Corona Brașov – Neptun Constanța 22-22, CSM Galați – CNE Sf. Gheorghe 39-22, ACS SC. 181 SSP București – Activ Prahova Ploiești 25-35. Știința Bacău și HCF Piatra Neamț au stat.

Etapa viitoare, pe 26 septembrie, CSM Roman are pauză, iar în etapa a patra are programat joi, 30 septembrie, meci pe teren propriu cu CSM București DivA.