HCM Roman nu a putut produce surpriza în deplasare la HCM Baia Mare

Home

baia mare 02Joi, 24 martie, de la ora 18, echipa de handbal feminin HCM Roman a evoluat în debutul etapei a 22-a a Ligii Naţionale, întâlnind, în deplasare, vicecampioana HCM Baia Mare.

Handbalistele romaşcane conduceau după primele cinci minute ale partidei, 3-4. Apoi, maşinăria de handbal a multinaţionalei de Liga Campionilor din Baia Mare a preluat iniţiativa, intrând la pauză cu un avantaj confortabil de cinci goluri, 15-10. Diferenţa aproape constantă pe tabelă s-a menţinut în prima parte a celei de-a doua reprize, 21-15 min. 44, după care HCM Roman revine puternic, apropiindu-se de adversara sa la doar două goluri, 23-21 min. 55, având şansa atacului pentru a se apropia la un singur gol. Romaşcancele, însă, nu mai au suflu pe final şi ratează trei atacuri consecutive. Vicecampioana marchează de încă patru ori, faţă de unul singur al HCM Roman, iar gazdele câştigă cu 27-22.

Au marcat pentru HCM Roman: Iuganu – 7, Glibko – 7, Druţu – 3, Tošković  – 2, Gherman – 1, Tomescu – 1, Vartic – 1.

Au punctat pentru HCM Baia Mare: Ardean-Elisei – 8, Ježić – 7, Pineau – 4, Abbingh – 4, do Nascimento – 2, Szucs – 1, Marin – 1.

Lovituri de la 7 metri: 3 pentru HCM Baia Mare, una transformată; 6 pentru HCM Roman, 5 transformate.

Eliminări de 2 minute: una pentru HCM Baia Mare, 2 pentru HCM Roman.

În cadrul etapei a 22-a a Ligii Naţionale de handbal feminin mai sunt programate meciurile: CSM Bucureşti – SCM Craiova (vineri, 25 martie), Rapid Bucureşti – HC Zalău, Unirea Slobozia – CSM Ploieşti, Alba Sebeş – HCM Râmnicu Vâlcea, Măgura Cisnădie – Corona Braşov (sâmbătă, 26 martie), Universitatea Cluj – Dunărea Brăila (duminică, 27 martie).

În etapa următoare, HCM Roman va evolua pe teren propriu, la finalul săptămânii viitoare, împotriva echipei Măgura Cisnădie.

„Echipa noastră s-a ridicat la nivelul valorosului adversar”

„Consider că am avut o evoluţie bună, pe terenul unei multinaţionale. Am confirmat evoluţia bună din ultima perioadă, cu patru victorii şi un joc foarte echilibrat cu CSM Bucureşti. A venit şi acest joc cu HCM Baia Mare, un joc extrem de dificil pentru noi, având în vedere valoarea lotului şi pretenţiile echipei din Baia Mare, calificată în sferturile Ligii Campionilor. Cred eu că echipa noastră s-a ridicat la nivelul valorosului adversar, am revenit în joc la două goluri – un lucru pozitiv pentru echipa noastră -, dar, din păcate, acolo au fost trei greşeli consecutive, mingi scăpate şi pasate la intercepţie, care au dat posibilitatea echipei din Baia Mare să marcheze. În ceea ce priveşte echipa, au fost posturi care nu s-au ridicat la un nivel foarte ridicat şi am încercat să compensăm pe parcursul meciului – lucru pe care l-am şi reuşit, având în vedere că ne-am apropiat de HCM Baia Mare -, iar Carmen Stoleru nu a putut evolua, o pierdere foarte importantă în angrenajul echipei, o jucătoare cu experienţă, care dă multă încredere echipei. Totuşi, consider că HCM Roman a reuşit unul dintre meciurile echilibrate pe care echipa din Baia Mare le-a avut pe teren propriu. Sper să eliminăm din greşelile personale – pentru că am făcut multe greşeli, mult peste valoarea noastră -, să fim mai exacţi în joc, să greşim mai puţin şi să avem mai multă concentrare”, a declarat antrenorul principal al HCM Roman, Florentin Pera.

„Rezultatul final nu reflectă realitatea în teren”

„Din păcate, starea de oboseală a unor jucătoare şi-a spus cuvântul, nu am avut o bancă de rezerve – şi din cauza indisponibilităţilor – care să ofere timp de odihnă anumitor jucătoare care au trebuit să ducă tot meciul, şi atac, şi apărare, ceea ce, la un moment dat, spre ultima parte a meciului, s-a văzut. A intervenit o stare de oboseală şi, pe cale de consecinţă, şi o serie de greşeli, care, la acest nivel, contează foarte mult şi care a făcut, în final, ca diferenţa să fie atât de mare. Una peste alta, eu zic că am dat o replică bună vicecampioanei României, echipă participantă în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, o echipă cu multe jucătoare, o bancă foarte «lungă», o echipă care are multă experienţă pe plan internaţional. Totuşi, consider că rezultatul final nu reflectă realitatea în teren, dar asta este, chiar şi la un gol diferenţă dacă ar fi câştigat, erau tot trei puncte în dreptul HCM Baia Mare”, a declarat preşedintele clubului HCM Roman, Lucian Micu.